Dijital teknolojilerin giysi ve kumaş tasarımı alanında kullanımı ve yeni öneriler
Use of digital technologies in clothing and fabric design and new suggestions
  1. Tez No: 582923
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY BIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
En başta bilimkurgu hikayelerde ve ekseriyetle dünya dışı varlıkların tekelinde karşımıza çıkan dijital teknolojiler, 50'li yıllardan bu yana birer hikâye unsuru olmaktan çıkarak gerçek yaşamda yerini almaya başlamıştır. Aradan geçen 60 yılı aşkın dönemde, hızına yetişilemez bir ivme kazanan bu gelişmeler ve değişen bin yıl göz önünde bulundurulduğunda, içinde bulunduğumuz 21. yüzyıl 'Dijital Çağ' olarak adlandırılmaktadır. Doğru kaynak ve yöntemlerle kullanıldığında yaşamı kolaylaştırmanın yanında zenginleştirmeye de aracı olan dijital teknolojiler, eğitimden sağlığa, iletişimden ticarete hatta sanata, günlük hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda, yaşamın bir parçası haline gelen dijital teknolojilerin, tasarım sektörünü de etkisi altına alması kaçınılmazdır. Dijital teknolojilerin moda ve tasarım alanında kullanımını hedef alan bu çalışmanın giriş bölümünde, insanlık tarihinde endüstri devrimlerinden kısaca bahsedilmektedir. Birinci bölümde ise dijital kavramı incelenerek, dijitalleşmenin tetiklediği Endüstri 4.0 açılımlarının toplumsal, kültürel, siyasi ve ekonomik etkileri incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, mekanik temeller üzerine kurulu 'dijitalleşme' olgusunun, herhangi bir kurala/kalıba sığmadan, doğrudan insan ruhuna hitap eden 'sanat' olgusu ile etkileşimi irdelenmiştir. Bu etkileşim bağlamında, insan yaşamını kolaylaştırmaya yönelik, sanatsal değerler taşıyan tasarım ürünlerine ve dijital teknolojilerin tasarım nesnesi olarak kullanıldığı örnekler anlatılmıştır. Modanın, dijital teknolojiler ile etkileşimi, ayrıntılı olarak ele alındıktan sonra, moda sektörünün geleceğine yön vermesi öngörülen giyilebilir teknolojilere yer verilmiştir. Bu bölümde son olarak, tasarım alanında kullanımı diğer üretim yöntemlerine göre daha hızlı ve kolay olan 3 boyutlu baskı teknolojileri tanıtılarak bu sayede üretilen ürünler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, dijital dünya ekseninde 21. yüzyıl modasına yön veren tasarım ürünleri ve bu alanda üretimler gerçekleştiren yenilikçi tasarımcı ve markalara yer verilmiştir. Bu çalışma, aynı zamanda, sunduğu örneklerden ilham alarak, 3D yazıcılarda üretilen yeni ve özgün öneriler ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonucunda, çağın niteliklerine bağlı olarak durmaksızın gelişmekte ve evrimleşmekte olan teknolojilerin, moda ve tasarım alanında şimdiye dek ortaya çıkardığı ürünlere dair bir kaynak oluşturması ve bundan sonra ortaya çıkacak çalışmalara ışık tutması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
At the very beginning, we came upon the digital technologies in science fiction stories and they mostly in the control of extraterrestrials. Since 50's they become reality in life more than being a strorytelling. In this 60 years, the technological developments has gained uncatchable pace. Now, when we consider the millenium changing, it is natural to call the 21st century as 'Digital Era'. The digital technologies are not making the life easier but also enrich it, if only in use with the right sources and methods. We encounter them in every corner of life, like education, healthcare, communication, trading and even art. So these technologies, which make themselves a part of life, are inevitable to influence the design industry. This study aims how to use digital technologies in fashion and design area. The introduction briefly mentions the industrial revolutions in history. The first chapter explains the digital concept and social, cultural, political and economical effects of Industry 4.0 reforms which are triggered by digitallization. The second chapter studies the interaction between the mechanical-based 'digitallization' concept and 'art' which delivers a discourse upon human soul. In this interaction context, it is given the samples of artistic design products and the use of digital technologies as design objects to make life easier. After discussing the interaction between the fashion with digital technologies in detail, the wearable technologies, which is predicted to direct the future of fashion industry, are explicated. Finally in this chapter explains the 3D print technologies, which is more faster and easier than the other production methods in industry, and also presents the 3D printed products. The third chapter includes the design products directing the fashion of 21st century in a digital world, and innovative designers and brands that produce in this field. This study also aims to put on new and authentic suggestions produced with 3D printers ispired by presented samples. As a result of this study, it is aimed to provide a source for the products in the field of fashion and design that have been revealed with the aid of developing and evolving technologies depending on the qualifications of the era so far and shed light on the works that will emerge from now on.