Farklı yöntemlerle inek sütünden kımız üretimi üzerinde bir araştırma
A Study on the manufacture of koumiss from cow's by using different methods
- Tez No: 58294
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI YÖNTEMLERLE İNEK SÜTÜNDEN KIMIZ ÜRETİMİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Melike ÖZER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Emel SEZGİN 1997 Sayfa :76 Jüri : Prof.Dr. Emel SEZGİN Prof.Dr. İlbilge SALDAMLI Prof.Dr. Turner URAZ Bu araştırmada farklı iki yöntemle (A ve B) inek sütünden kımız üretilmiş ve bunların fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri tespit edilmiştir. Kımız üretiminde Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus ve Khweromyces lactis“ ten oluşan starter kültür kullanümıştır.İki farklı yöntemle kımız üretmek amacıyla süt iki kısma ayrılmıştır. A yöntemi için sütlerden biri separatörden geçirilerek elde edilen yağsız süt. % 2.5 oranında sakaroz ilavesi. ısıl işlem ve inokülasyon (%10) aşamalarından sonra inkübe edilmiştir. Diğer yöntemde (B yöntemi) ise % 34.6 oranında yağlı süt, % 0.8 yağsız süt ve % 64.6 peyniraltı suyundan hazırlanan karışım homojenize edilmiştir. Isıl işlem, inokülasyon (% 20) ve askorbik asit (0.2 g/kg) ilavesinden sonra inkübe edilmiştir. Soğutma, karıştırma ve ambalajlama işlemleri yapılarak kımız 3 kısma ayrılmıştır. Daha sonra hafif, orta ve sert kımız üretimi için 20°C'de olgunlaşünlmış ve 5°C”de 15 gün depolanmıştır. Depolamanın 1. gününde A ve B yöntemleriyle üretilen kımız örneklerinde sırasıyla kurumadde % 7.021-9.387 ve % 5.191-6.275: yağ % 0.35“ve % 0.975-1.050: şeker % 2.788-5.482 ve % 1.263-2.632: kül % 0.703-0.854 ve % 0.715-0.842: toplam azot % 0.435-0.498 ve % 0.286-0.347: titrasyon asitliği 44.065- 57.370°SH ve 40.71 5-57. 125°SH: pH 3.88-4.07 ve 3.80-3.93: laktik asit 0.8146-0.9570 g/100 g ve 0.7847- 0.8596 g/100 g: viskozite 175cP ve 100 cP: tirozin 0.4435-0.5174 mg/5 mi ve 0.8284-0.9578 mg/5 mi: alkol % 1.30-2.35 ve % 0.9-1.85: karbondioksit 127.5-164.9 mg/100 mi ve 74.9-193.7 mg/100 nü: laktobasil sayısı 1.370-23.840x10”adet/ml ve 15.922-125.987xl06 adet/ml: maya sayısı ise 40.76-123.08xl07 adet/ml"ve 165.0O-1645.()0xlO5 adet/ml arasında bulunmuştur. Depolama süresi sonunda deneme örneklerinin titrasyon asitliği değerleri ile laktik asit ve alkol içeriklerinde artış: pH değerleri, laktobasil ve maya sayısında ise bir azalış görülmüştür. Yağ içeriği bakımından deneme örnekleri ile hammadde arasında bir farklılık olmadığı ve viskozite değerinin depolama sırasında değişmediği tespit edihrdştir. Aynca bazı örneklerin tirozin ve karbondioksit içeriği artarken bazılarında azalma meydana gelmiştir. Duyusal değerlendirme sonucunda kımızın yaklaşık raf ömrünün 15 gün olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda 110 kişi ile yapılan anket çalışmasında B yöntemi ile üretilen örneklerin daha fazla sevildiği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İnek sütü kımızı, kımızın bileşimi, kımızın özellikleri, starter kültür
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE MANUFACTURE OF KOUMISS FROM COW S BY USING DIFFERENT METHODS Melike ÖZER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Milk Technology Supervisor : Prof.Dr. Emel SEZGİN 1997 Page: 76 Jurry : Prof.Dr. Emel SEZGİN Prof.Dr. İlbilge SALDAMLI Prof.Dr. Turner URAZ In this study koumiss' were produced from cow's milk by using two different methods (Method A and B) and some physical, chemical, microbiological and organoleptic properties of these koumiss samples were determined. Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus and Kluveromyces lactis were used as koumiss starter culture. For the production of koumiss by using two different methods, raw milk was divided into two parts. In method A. one part of milk was seperated. and resultant skimmilk was added with 2.5 % saccharose and heat treated, inoculated (10 %) and then incubated. In the other method (method B). a mixture of 34.6 % whole milk, 0.8 % skimmilk. 64.6 % whey was first homogenised and then heat treated and inoculated (20 %). then ascorbic acid (0.2 g/kg) was added and incubated. After cooling, mixing and packing stages koumiss samples were divided into three parts and ripened at 20°C for the production of weak, medium and strong koumiss and stored at 5°C for 15 days. On the first day of storage, in samples produced by using method A and B 7.02 1-9.387 % and 5. 191- 6.275 % dry matter. 0.35 % and 0.975-1.050 % fat; 2.788-5.482 % and 1.263-2.632 % sugar: 0.703-0.854 % and 0.715-0.842 % ash: 0.435-0.498 % and 0.286-0.347 % total nitrogen: 44.065-57.370°SH and 40.715- 57.125°SH titratable acidity; 3.88-4.07 and 3.80-3.93 pH: 0.8146-0.9570 g/100 g and 0.7847-0.8596 g/100 g lactic acid : 175 cP and 100 cP viscosity: 0.4435-0.5174 mg/5 ml and 0.8284-0.9578 mg/5 ml tyrosine: 1.30- 2.35 % and 0.9-1.85 % alcohol; 127.5-164.9 mg/100 ml and 74.9-193.7 mg/100 ml carbondioxide: 1.370- 23.840x10“ CFU/ml and 15.922-125.987x10* CFU/ml lactobacilli; 40.76-123.08x10”CFU/ml and 165.00- 1645.0()xl()5 CFU/ml yeast counts were determined respectively. At the end of storage period, in all samples, titratable acidity, lactic acid and alcohol contents were increased whereas pH values, lactobacilli and yeast counts were decreased. There were no differences between the samples and the raw material according to the fat contents and no changes were determined in the viscosity values of samples during the storage period. Tyrosine and carbondioxide contents increased in most of koumiss' with the expection of few samples. From the results obtained from sensory evaluation, it was concluded that shelf life of koumiss is approx. 15 days. In addition, according to the results obtained from a questionnaire study which was joined by 1 10 person samples produced by using method B were more accepted. KEY WORDS: cows" milk koumiss, compositionof koumiss, properties of koumiss. starter culture