Tip 2 diyabetli bireylerde SIRT1 gen ekspresyonu ile apelin hormonunun visseral adipozite indeksi arasındaki ilişki
The relationship between sirt1 gene expression and apeline hormone with visceral adiposity index in TYPE 2 diabetic individuals
- Tez No: 582960
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Diabetes mellitus (DM) günümüzde dünya çapında toplam nüfusun %8,3'ünü etkileyen önemli bir hastalıktır. Bu hastalığın yaklaşık %90'ını obezite, periferik insülin direnci ve insülin sekresyon bozukluğu ile karakterize kronik bir metabolizma hastalığı olan tip 2 diabetes mellitus (T2DM) oluşturmaktadır. Apelin ve sirtuin 1 (SIRT1) geni adipoz doku, karaciğer, pankreas ve birçok dokuda lipit ve glikoz metabolizmasında etkili olup, metabolizma homeostazının düzenlenmesinde önemli rollere sahiptirler. Visseral adipozite indeksi (VAİ), visseral adipoz fonksiyonunu değerlendirmek için kullanılan birçok parametreye oranla daha yüksek duyarlılık ve özgüllüğe sahip olan bir parametredir. Bu çalışmada; T2DM tanısı alan hastalarla sağlıklı bireylerde SIRT1 gen ekspresyonu ve apelin hormonunun VAİ arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını göstermek amacıyla yapılmıştır. Böylece elde edilen bulgular ile T2DM hastalığına yatkınlığı aydınlatabilmek amaçlanmıştır. Araştırmaya, endokrin polikliniğine başvuran T2DM tanısı almış 47 birey ve sağlıklı 48 birey dahil edilmiştir. Polikliniğe başvuran katılımcılar gönüllü onam formunu imzaladıktan sonra katılımcıların anemnezi alındı ve antropometrik ölçümleri, biyokimyasal ve hormonal tetkikleri yapıldı. Alınan kan örneklerinden enzyme linked ımmunosorbent assay (ELISA) yöntemi ile apelin ve RT-PCR yöntemi ile SIRT1 gen ekspresyon düzeyleri ölçüldü. Vücut yağ ve yağsız kütle ölçümleri ise biyoelektrik impedans analizi (BİA) yöntemi BC-418 (TANİTA) cihazı ile yapıldı. Çalışmamızda hasta grubunda kontrol grubuna göre VAİ ve apelin düzeyinin daha yüksek olduğu bulunmuştur (p0,05). Kontrol ve hasta grubunda apelinin VAİ ile istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (Kontrol r=-0,014 ve p=0,929; Hasta r=0,218 ve p=0,166). Kontrol ve hasta grubunda SIRT1 gen ekspresyonunun VAİ ile istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır (Kontrol r=0,098 ve p=0,538; Hasta r=-0,354 ve p=0,137). T2DM'nin öngörülmesinde VAİ'nin iyi bir biobelirteç olarak kullanabileceği kanısına varmaktayız.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is an important disease affecting 8,3% of the total population worldwide. Approximately 90% of this disease occours as type 2 diabetes mellitus (T2DM), a chronic metabolic disease characterized by obesity, peripheral insulin resistance and insulin secretion disorder. Apelin and sirtuin 1 (SIRT1) are effective in lipid and glucose metabolism in adipose tissue, liver, pancreas and many tissues and have an important role in the regulation of metabolism homeostasis. Visceral adiposity index (VAI) has higher sensitivity and specificity than many parameters used to evaluate visceral adipose function. In this study it was aimed to investigate whether there is any relationship between SIRT1 gene expression and apelin with visceral adiposity index in healthy and T2DM individuals. Thus, it was aimed to show that finding of this study can illuminate the predisposition to T2DM disease. This study was included patients with T2DM (47 patients) and healthy individuals without T2DM (48 control groups) who admitted to the endocrine polyclinic. Anthropometric measurements, biochemical and hormonal tests were made to participants who admitted to the endocrine polyclinic after signed the consent form. Apelin was measured by enzyme linked ımmunosorbent assay (ELISA) method and gene expression of SIRT1 was measured by RT-PCR in blood samples. Fat and fat-free mass measurements were made by bioelectrical impedance analysis (BIA) method by using BC-418 (TANITA) device. In our study, it was found that VAI and apelin level was higher in the patient group than the control group and a statistically significant difference was found (p 0.05). There was no statistically significant correlation between VAI and apelin in the control and patient groups (control r=-0,014 and p=0,929; patient r=0,218 and p=0,166). There was no statistically significant correlation between SIRT1 gene expression and VAI in the control and patient groups. (control r=0,098 and p=0,538; patient r =-0,354 and p=0,137). We conclude that VAI can be used as a good biomarker in predicting T2DM.