Historical determinants of state capacity
Devlet kapasitesini belirleyen tarihsel faktörler
- Tez No: 582959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL KIVANÇ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bugün, yüksek devlet kapasitesi belli bir devlet biçimi ile özdeşleştirilmektedir: modern mali ve bürokratik devlet. Bu çalışma, bu modern mali ve bürokratik devletin ilk olarak Avrupa kıtasında ortaya çıktığını ve daha sonra dünyaya yayıldığını iddia etmektedir. 0-1500 yılları arası erken devletlik deneyimi (devlet tarihi) ve kolonileşme ise bu yayılmanın şekillerini belirlemiştir. Bu iki değişkenin süreçteki rollerini anlamak amacıyla, bu çalışma, devlet tarihi, kolonileşme ve bu iki değişkenin etkileşiminin bugünkü devlet kapasitesi üzerine etkisini araç (enstrüman) değişkenler ve ülkeler arası veri seti kullanarak test etmektedir. Sonuçlar, 1500 yılından önce kısa devlet deneyimine sahip olan ülkeler için, kolonileşme ve bugünkü devlet kapasitesinin negatif bir ilişki içinde olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, hiç kolonileştirilmemiş ülkeler için, geçmişte uzun devlet deneyimine sahip olmak, bugün zayıf devletlere sahip olmakla ilişkilendirilmektedir. Bu bulgular, devletin modernleşmesi ile ilgili yeniliklerin geçmiş deneyimi zayıf olan kolonileştirilmiş devletler ve geçmiş deneyimi güçlü olan kolonileştirilmemiş devletlere yayılmasının daha güç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
High state capacity is associated with a specific type of state: modern fiscal and bureaucratic state. This study argues that modern fiscal state first emerged in Europe, and later diffused around the world. Early statehood experience between 0-1500 (state history) and colonization shaped the patterns of this diffusion. In order to understand the roles of these variables, this study tests the impact of state history, colonization, and their interaction, on current state capacity, relying on a cross-country dataset and instrumental variables models. The results show that colonization is negatively associated with current state capacity for countries that had short state history before 1500. Additionally, for countries that were not colonized, having a long state history before 1500 is associated with a weak state today. These findings suggest that the adoption of innovations associated with modern state is hindered in colonized countries with short state history and non-colonized countries with long state history.