Tekirdağ ili kanola (Brasicca napus oleifera sp.) ekim alanlarında görülen önemli yabancı ot türleri,yoğunlukları ve rastlanma sıklıklarının belirlenmesi
The important weed species which obtained in canola (Brasicca napus oleifera sp.) fields in Tekirdağ, to determine insentivenes and frequency about these weed species
  1. Tez No: 582972
  2. Yazar: CÜNEYT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Tekirdağ ili kanola ekim alanlarındaki yabancı ot türlerini, yoğunluklarını ve rastlanma sıklıklarını belirlemek için yapılan bu çalışma, 2019 yılı Nisan-Mayıs aylarında yürütülmüştür. Bu amaçla 11 ilçede toplam 30 tarlada survey yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu 6 familyaya ait 20 yabancı ot türü belirlenmiştir. Bu yabancı otlardan Anthemis spp. (1,09 bitki/ m²), Avena fatua L. (0,60 bitki/m2, Sinapis arvensis L. (0,59 bitki/m2), Papaver rhoeas L. (0,54 bitki/m2), Lolium temulentum (0,45 bitki/m2), Convolvulus arvensis L. (0,43 bitki/m2), Agropyron repens L. (0,37 bitki/m2), Bifora radians L. (0,22 bitki/m2), Myagrum perfuliatum L.. (0,18 bitki/m2), Bromus tectorum L. (0,16 bitki/m2) türleri il çapında en yoğun 10 tür olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the weed species, densities and frequency of oc currence in canola cultivation are as of Tekirdağ province in April-May 2019. For this purpose, in a total of 30 fields in 11 districts, a survey was conducted . As a result of there search, 20 weed species in cluding 6 families were determined. Anthemis spp. (1,09 plants/m2), Avena fatua L. (0,60 plants/m2, Sinapis Arvensis L. (0,59 plants/m2), Papaver rhoeas L. (0,54 plants/m2), Lolium temulentum (0,45 plants/m2), Convolvulus arvensis L. (0,43 plants/m2), Agropyron repens L. (0,37 plants/m2), , Bifora radians L. (0,22 bitki/m2), Myagrum perfuliatum L.. (0,18 bitki/m2), Bromus tectorum L. (0,16 bitki/m2) species were determined as the most intense 10 species in the province.