Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde kanola üretim alanlarında görülen zararlı böcek türleri üzerine araştırmalar
Investigations on harmful species of insect in the Canola production areas in Tekirdağ
  1. Tez No: 575842
  2. Yazar: İKBAL ÇETİN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kanola ülkemizde tarımı yapılan en önemli yağ ve münavebe bitkilerinden biridir. Türkiye'de zamanla üretimi artmış ve özellikle Trakya bölgesinde geniş bir üretim alanına sahip olmuştur. Kanolada da diğer kültür bitkilerinde olduğu gibi birçok zararlı mevcuttur. Bu çalışma ile Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde kanola üretim alanlarında görülen zararlı böcek türleri, türlerin bulunma oranları belirlenerek, bundan sonraki çalışmalara alt yapı oluşturması hedeflenmiştir. Araştırmada 2017 yılında 21 tür, 2018 yılında ise 17 tür tespit edilmiştir. Her iki yılda da bulunuş oranı en fazla olan tür Psylliodes chrysocephala (L.) (Coleoptera: Chrysomelidae)' dır. Bununla birlikte Plutella xylostella (L.) (Lepidoptera: Plutellidae), Ceutorhynchus picitarsis (G.) (Coleoptera:Cuculionidae), Dolycoris baccarum (L.) (Hemiptera:Pentatomidae) ve Brevicoryne brassicae (L.) (Hemiptera:Aphidiidae) en yaygın türler arasında olduğu tespit edilmiştir. Her iki yılda da Nisan ayında Plutella xylostella, Haziran ayında Brevicoryne brassicae yoğunluk gösterirken, Mayıs ayında yoğun olarak bulunan türün 2017 yılında Dolycoris baccarum, 2018 yılında ise Psylliodes chrysocephala olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Canola is one of the most important oil and alternation plants in our country. Also it's production has increased over time and it still keep having a large production are as and especially area where is Thrace in Turkey. Canola also has many pests as well as other crops. It's planned on determination of presence and species in the canola production are as in the Çorlu province of Tekirdağ and also the planning an infrastructure for the future plans. In 2017, 21 species and in 2018, 17 species were identified in the research. Psylliodes chrysocephala (L.) (Coleoptera: Chrysomelidae) is the highest rate of occurrence in both years. Also Plutella xylostella (L.) (Lepidoptera: Plutellidae), Ceutorhynchus picitarsis (G.) (Coleoptera: Cuculionidae), Dolycoris baccarum (L.) (Hemiptera: Pentatomidae) and Brevicoryne brassicae (L.) (Hemiptera: Aphidiidae) are most common ones. P. xylostella is in April, Brevicoryne brassicae in June, in May 2017 Dolycoris baccarum and in 2018 Psylliodes chrysocephala were determined as common species.