An empirical study for analyzing the demographics of individuals on the dimensions of perceived attractiveness in employer branding
Bireylerin demografik özelliklerini işveren markalarında algılanan çekiciliğin boyutları üzerinde analiz etmeye yönelik deneysel bir çalışma
- Tez No: 582973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM GÖL BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İşveren markası, muhtemel ve mevcut çalışanların zihninde çalışmak için harika bir yer olmanın imajını yerleştirme süreci olarak tanımlanır ve bu kavram son yıllarda iş dünyası için popüler hale gelmiş durumdadır. Potansiyel bir çalışanın belirli bir organizasyon için çalışırken gördüğü öngörülen faydalar olarak tanımlanan işveren çekiciliği kavramı, işveren markası kavramı ile yakından alakalıdır. Bu çalışma demografik değişkenlerin yaş, eğitim durumu, iş tecrübesi ve cinsiyet olarak tanımlandığı, algılanan çekiciliğin boyutlarına ilişkin bireylerin demografisi bağlamında işveren markası kavramını incelemektedir. Ayrıca, farklı yıl aralıkları arasında doğan topluluları tanımlamak için oluşturulduğundan, kuşak kavramı yaş değişkeni altında incelenmiştir. Bu çalışmada, X kuşağı 1961 ve 1981 yılları arasında doğmuş olan topluluğu tanımlamak için kullanılırken, Y kuşağı 1982 ve 2002 yılları arasında doğmuş olanları tanımlamak için kullanılır. Anket, Berthon, Ewing ve Hah (2005) ile Arachchige ve Robertson (2011)'un işveren çekiciliği ölçeği kullanılarak oluşturulmuştur. Veriler, Yeditepe Üniversitesi İşletme bölümündeki 163 üçüncü veya son sınıf lisans öğrencisi, yüksek lisans öğrencisi, doktora öğrencisi ve öğretim görevlilerinin bir karışımından toplanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, farklı demografik topluluklardan oluşan potansiyel ve mevcut çalışanları cezbetmek isteyen şirketler için yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Employer branding is defined as the process of placing an image of being a great place to work in the mind of prospect and current employees and this concept has become popular for the business world in the recent years. A closely related concept to employer branding is the notion of employer attractiveness which is defined as the envisioned benefits that a potential employee sees in working for a specific organization. This study explores the concept of employer branding in the context of the demographics of individuals on the dimensions of perceived attractiveness, in which the demographic variables was identified as age, educational status, work experience and gender. In addition, the concept of generation has been studied under the age variable since it was formed to describe communities born between different year intervals. In this study, while generation X is used to describe the community born between 1961 and 1981, generation Y is used to describe those born between 1982 and 2002. The questionnaire was composed with using the employer attractiveness scale of Berthon, Ewing and Hah (2005) and Arachchige and Robertson (2011). The data was gathered from a mix of 163 junior or senior year undergraduate students, master students, doctoral students and instructors of the department of the business administration in Yeditepe University. The results of this study will be useful for companies seeking to attract potential and current employees which are consists of different demographic communities.