İmam Şâfiî'nin cuma namazı ile ilgili görüşlerinin Kütüb-i Sitte hadisleri ile karşılaştırılması
Comparison opinions of Imam Shafii about friday prayer with hadith of al-Kutub as-Sitta
  1. Tez No: 582980
  2. Yazar: BEŞİR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Şâfiî mezhebi Sünni gelenek içerisinde oluşmuş ve zamanla İslam coğrafyasının farklı bölgelerine yayılmıştır. Bu mezhebin kurucusu olarak zikredilen Muhammed b. İdris eş-Şâfiî İslam düşünce tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biri olmuştur. İmam Şâfiî, İmam Mâlik'in yanında kalarak ondan ilim tahsil etmiş ve onun görüşlerinden etkilenmiştir. Daha sonra Bağdat'ta bulunduğu zaman zarfında Ehl-i Rey fıkhının temsilcilerinden Muhammed b. Hasan eş-Şeybani'den (ö. 189/805) ilim tahsil etme imkânına kavuşmuştur. İmam Şâfiî birçok eser telif etmiştir. Bu eserlerden biri olan el-Ümm en hacimli eserlerindendir. Aynı zamanda imam Şâfiî bir hadisçi olup ona nispet edilen el-Müsned adlı hadis kitabının sahibidir. Kütüb-i Sitte sahih hadislerin büyük bir kısmını ihtiva eden altı hadis kitabının adıdır. Ehl-i Sünnet âlimleri tarafından Kur'an-ı Kerim'den sonra en önemli kaynak olarak görülmüştür. Birinci bölümde İmam Şafiî'nin hayatı ve yaşadığı dönem ile ilgili bilgiler verilmiştir. Ayrıca İmam Şâfiî'nin Cuma namazının vücûb ve sıhhat şartları ile ilgili amel ettiği rivayetler ve görüşleri verilmiştir. İkinci bölümde Kütüb-i Sitte müelliflerinin Cuma namazının vücûb ve sıhhat şartları ile ilgili rivayetlere yer verilmiş ve konuyla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca İmam Şâfiî'nin amel ettiği rivayetler ile Kütüb-i Sitte müelliflerinin rivayet ettikleri hadislerin karşılaştırılması yapılmıştır. Bu şekilde aralarındaki rivayet farklılıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Shafi'i sect developed within the Sunni tradition and over time it spread to different regions of the Islamic geography. Muhammed b. Idris Al-Shafi'i ( d. 204/820 ) who is said to be founder of this sect has been one of the most important people in the histoy of İslamic thought. Staying with Imam Malik, Imam Shafi'i gathered information from him and was influenced by his views. Later, duting the time when he was in Baghdad, he had the opportunity to gather knowledge from Muhammed b. Hasan Al-Shaybani who was one of the represantatives of Ahli Rey Canonlaw. At the same time, Imam Shafi'i is an hadith scholar and is the owner of the hadith back named Al-Musnad. al-Kutub al- Sıtta is the name of the six hadith books that contain a large part of the sahih hadiths. It was seen as the most important source after Quran by the scholars of Ahl Al-Sunnah. In the first chapter, the life of İmam Shafi'i and information about his time were presented. Furthermore, İmam Shafi'i's accounts about the obligatory and validity conditions of the Friday prayer were presented. In the second chapter, the accounts of the writers of the al-Kutub al- Sıtta about the obligatory and validity conditions of the Friday prayer were given and evaluations about this topic were made. Additionally the hadiths narrated by Imam Shafi'i and al-Kutub al- Sıtta authors were compared. The differences in the narrative between them are presented in this way.