Nâbî'nin bestelenmiş şiirlerinin derlenmesi, tasnifi ve tahlili
Review analysis and classification of Nabi's poems which were setting to music
  1. Tez No: 582979
  2. Yazar: ZEYNEP KAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Şiir ile musiki, aralarında kopmaz bağlar bulunan iki sanat dalıdır. Soyut bir temeli olan bu iki sanat dalı insana eşsiz duygular yaşatır. Tarih boyunca birbirine yakın ve birbirini tamamlayıcı nitelikte olmuşlardır. Klasik Türk şiiri ile klasik Türk musikisi de yapı ve anlam bakımından uyumluluk gösterir. Bu durum, zengin bir medeniyetin göstergesidir. Divan şairlerinden pek çoğu ruhları derinden etkileyen beyitleriyle musikiyi güfte yönüyle zenginleştirmişlerdir. Biz de tezimizde divan şiirinin usta şairlerinden Yusuf Nâbî'nin bestelenmiş şiirlerini çeşitli kaynaklardan derlemeye, elde ettiğimiz mevcut eserleri farklı yönleriyle sınıflandırmaya ve bunları edebî ve musiki açıdan tahlil etmeye çalıştık. Tasnifi ve tahlili kendi içinde alt başlıklara ayırarak eserlere geniş bir bakış açısıyla bakmaya gayret ettik. Eserlerin notalarını da vererek çalışmamızı zenginleştirdik. Bestelenmiş şiirlerdeki güfte-makam, güfte-usûl ve vezin-beste ilişkisine de değindik. Böylelikle iki sanat dalını inceleyen müşterek bir çalışma ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
Poetry and music are both insperable art of branches and they interrelates with each other. These two branches which forms the basis of abstract thoughts gives you unique feelings. Throughout the history, they fulfill the eligilibity of themselves closely. Classical Turkish poetry and classical Turkish music are in perfect harmony not only pattern in forming but also understandability. Regarding this, we determined fundamental work which are precious for culture of music. Most divan poets wrote an rhythm of lyrics which effects prits deeply contributed to classical Turkish Music. We also determined to analyse with regard to literay and classified composed poems of proficient Yusuf Nâbî compiling elements from different sources. We subdivided analysis and classification to see these works from larger perspective. We enriched the study giving the notes of compositions. In composed poems, we tried to determine the relationships between rhythm of lyrics - maqam, rhythm of lyrics - usul (rhythm) and (aruz) meter - composition. Ultimately, we presented the study that examines both branches of arts mutually.