Günümüzde sosyal alanda yaratı
Creation in the social space at the present day
- Tez No: 582987
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Philosophy, Art History, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, yaratı kavramının günümüzde geçerliliğini koruyan anlam ve çağrışımları ile yaratının Deleuze felsefesindeki anlamını ve yerini karşılaştırmak üzere gerçekleştirilmiştir. Geçmişten günümüze yaratıya atfedilen kolektif anlamlar yığınının yaratıcı sürece ne kadar olanak sağladığı ve bu süreci ne şekilde tıkama riskleri olduğu sorusuna eser analizleri aracılığıyla, Deleuze'ün yaratı anlayışında açtığı yol araştırılarak cevap aranacaktır. Bu bağlamda yaratı kavramının gündelik hayattaki izdüşümleri ile sanat ve felsefe disiplinlerindeki karşılığı tartışmaya açılacaktır. Çalışmada, Deleuze felsefesinin yaratıyı düşünüş biçimi örnekler ile açıklanmaya çalışılarak genel olarak literatüre, özel olarak ise sanat, felsefe ve Deleuze çalışmalarına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to analyse the concept of creation based on the context of Deleuzian philosophy, in comparison with its meanings and connotations that remain valid today. The answer to the question of how these collective meanings attributed to the creation (from past to the present) enable the creative process and in what ways they have the risk of blocking that process, will be sought through analyses of work of arts, by following the path that Deleuze has opened in the understanding of creation. In this context, the footprints of the concept of creation on the daily life, and its correspondence in art and philosophy disciplines will be opened to debate. This study aims to contribute to the literature in general and to contribute to the art, philosophy and Deleuze studies specifically, by exemplifying the way Deleuzian philosophy thinks of creation.