Ahmed Şevkî'nin şiirlerinde öne çıkan simalar
Prominent figures in the poems of Ahmad Shawqi
  1. Tez No: 582989
  2. Yazar: ALİ İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT UYLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ahmed Şevkî, Arap şiirine getirdiği yenilikler bakımından modern dönemin en önde gelen şairlerinden biridir. Şevkî, eğitim ve sürgün döneminde yakından öğrenme fırsatı bulduğu batı edebiyatını iyi kavramış, burada aldığı eğitimle eserlerinde modern bir bakış açısı yakalayarak dikkatleri üzerine çekmiştir. İleriki yıllarda bu başarısı, kendisine verilen“Şairler Prensi”unvanıyla taçlandırılmıştır. Ahmed Şevkî'nin divanında fabl örneklerine, tarihteki önemli olaylara, dünyanın önde gelen mekânlarının tasvirine ve dünya tarihi boyunca farklı alanlarda ün yapmış önemli şahsiyetler hakkındaki düşüncelerini konu edinen şiirlere rastlamak mümkündür. Bu tezde, Ahmed Şevkî'nin“eş-Şevkiyyât”adlı divanında konu edindiği şahıslardan öne çıkanlar ele alınmış ve Ahmed Şevkî'nin onlar hakkındaki düşünceleri tespit edilmiştir. Ahmed Şevkî'nin divanında ele aldığı kişileri, Mısır ve Arap dünyasına etki eden kişiler, İslâm dünyası için değerli olan isimler, Batı edebiyatında öne çıkan simalar ve tüm dünya halkını etkileyen önemli şahıslar olmak üzere dört başlık altında inceleyebiliriz. Ahmed Şevkî, tezde konu edindiğimiz kişileri milliyetçilik, kahramanlık, dinî yaşantıları, insanlar üzerindeki sosyal ve kültürel etkileri bakımından ele almış, hayal dünyasını da kullanarak onları övmüş veya gördüğü eksiklikler sebebiyle eleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Ahmad Shawqi is one of the most prominent poets of the modern era in terms of the innovations he brought to Arabic poetry. During his education and exile period, he had a good grasp of the Western literature, and he gained a modern perspective in his works. As a result he attracted the attention. In the following years, this success was crowned by the name of“Prince of Poets”given to him. In the divan of Ahmad Shawqi, it is possible to come across examples of fables, important events in history, depictions of the world's leading places and poems about his thoughts on important personalities that have made fame in different fields throughout history. In this thesis, the prominent figures Ahmad Shawqi dealt with in his Divan called esh-Shawqiyyat and the ideas of Ahmad Shawqi about them were discussed. We can examine the subjects discussed by Ahmad Shawqi in his divan under four headings: the people who influenced the Egyptian and Arab world, the names worthy of the Islamic world, the prominent figures in Western literature and the important people who influence the people of the world. Ahmad Shawqi discussed the persons we have subjected in the thesis in terms of nationalism, heroism, religious experiences, social and cultural influences on people, praised them using the imagination or criticized them due to their deficiencies.