Yükseköğretimde yaratıcı drama kullanımı: Yabancı dil yüksekokullarında görev yapmakta olan İngilizce öğretim elemanlarının öz yeterlik ve algı düzeyleri
The use of creative drama in higher education: Self-efficacy and perceptions of English instructors at schools of foreign languages
- Tez No: 582990
- Danışmanlar: PROF. DR. BENA GÜL PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, 2016-2017 akademik yılında Türkiye'nin altı farklı üniversitesine bağlı yabancı dil yüksekokullarında görev yapmakta olan İngilizce öğretim elemanlarının yaratıcı drama öz yeterlik algı düzeylerinin ölçülmesi hedeflenmektedir. Araştırmanın örneklemini ilgili altı üniversitede görev yapmakta olan 84 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Bu katılımcı öğretim elemanları kolaylıkla bulunabileni örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırma kapsamında katılımcı öğretim elemanlarının mesleki hizmet süreleri, eğitim geçmişleri ve yaratıcı drama eğitimi alıp almama durumları değişkenleri ile öz yeterlik düzeyleri arasında istatistiksel bir fark olup olmadığına dair analiz çalışmaları yürütülmüştür. Bu doğrultuda, nicel verilerin toplanması için“Yaratıcı Drama Kullanımına Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği”(Can & Cantürk-Günhan, 2009)" kullanılmıştır. Elde edilen verilerden mesleki hizmet süreleri ve eğitim geçmişleri değişkenleri tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemi, drama eğitimi alıp almama değişkeni ise bağımsız örneklem t-testi yöntemi aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu analizler SPSS 23.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca araştırmanın nitel boyutunun analizi için betimsel içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, tema ve kodlar belirlenerek verilen cevaplar doğrultusunda yorumlama yoluna gidilmiştir. Bunların yanı sıra, anket sorularına verilen cevapların tüm maddelere ilişkin ortalamalarına ve araştırmaya katılanların kişisel özelliklerine ilişkin tanımlayıcı istatistiksel frekans ve yüzde oranları sunulmuştur. Bu durum elde edilen verilerin kapsamlı bir şekilde incelenmesine ve yorumlanmasına olanak sağlamıştır. Araştırma kapsamında öğretim elemanlarının genel olarak yaratıcı drama yöntemi kullanımına yönelik öz yeterlik düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Nicel analiz sonucunda öğretim elemanlarının mesleki hizmet süreleri ve eğitim geçmişleri ile öz yeterlikleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Ancak, drama eğitimi alıp almama değişkenine göre anlamlı bir fark olduğu sonucuna varılmıştır. Nitel analiz sonucunda ise öğretim elemanları, yaratıcı drama yöntemine yönelik düşüncelerinin özellikle motivasyon teması kapsamında olumlu olmasına rağmen eğitim ve materyal eksikliği gibi dış etmenler nedeniyle yöntemi tatmin edici düzeyde kullanamadıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the self-efficacy levels and perceptions of English instructors at the schools of foreign languages in six universities in Turkey in the academic year of 2016-2017 in terms of integrating creative drama into EFL classes. The sample of this study consists of 84 English instructors working in these six universities. The participants were selected through the convenience sampling method. Within the scope of this study, a series of analyses were conducted to determine whether there is a significant difference between the self-efficacy levels of these instructors and their professional seniority, educational background, and creative drama training background. The quantitative data were gathered through a scale entitled“Self Efficacy Scale in terms of Creative Drama Usage”(Can & Cantürk-Günhan, 2009). The variables pertaining to the years of professional seniority and educational background were analysed through one-way ANOVA while the variable concerning the creative drama training background was analysed through the independent sample t-test method. These analyses were conducted through SPSS 23.0. Moreover, the qualitative data were analysed through descriptive content analysis. Accordingly, the relevant themes and codes were determined and interpreted taking the answers provided by the participants into account. Furthermore, the general mean scores of the participants regarding all the survey questions were provided as well as the frequency and percentage in association with their demographic information. This enabled a comprehensive analysis and interpretation of the gathered data. It was concluded that the self efficacy levels of these instructors were high in terms of integrating creative drama into their lessons. The quantitative analysis showed that there was not a significant difference between the self efficacy levels of the English instructors and their years of seniority or educational background. However, it was concluded that there was a significant difference based on their drama training background. Qualitative analysis, on the other hand, showed that the intructors' perceptions towards creative drama method were positive particularly in terms of motivation although they stated that they were not able to use this method due to external factors such as lack of training and material.