غاية الأماني في تفسير الكلام الرباني للملا كوراني (من آية 98-252 من سورة البقرة)- دراسة وتحقيق–
Gâyetu'l-Emânî fî Tefsîri'l-Kelâmi'r-Rabbânî li Mollâ Gürânî(Bakara suresi 98-252 ayetleri)-Tahkîk ve inceleme
  1. Tez No: 583000
  2. Yazar: HİNDREN JAAFAR HAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı döneminin önemli alim ve müfessirlerden biri olan ve aynı zamanda Şeyhülislamlık görevinde bulunan Molla Gürani'nin Gâyetu'l-Emânî fî Tefsîri'l-Kelâmi'r-Rabbânî isimli tefsirinin Bakara suresinin 98-252 ayetlerinin tahkiki yapılmıştır. Çalışmada Mollâ Gürânî'nin Kur'ân'ın manalarının ortaya çıkmasında göstermiş olduğu çaba ve gayrete dikkat çekilmiş, onun orijinal fikirleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Mollâ Gürânî tefsirinde rivayet ve dirayet metodunu beraber kullanmıştır. Fıkıhla ilgili konularda hem Hanefî hem de Şafiî mezhebinin görüşlerini zikretmiş, bazen tercihini belirtmiş bazen de imamların görüşlerini ve delillerini zikretmekle yetinmiştir. Bu çalışma iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde Mollâ Gürânî'nin hayatı, şahsiyeti, ilmî kişiliği ve konumu, hocaları, öğrencileri ve eserleri üzerinde durulmuştur. Çalışmada takip edilen metod ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm tahkik kısmına ayrılmıştır. Tahkik yapılırken nüshalar arasındaki farklara dipnotta işaret edilmiştir. Metinde geçen ayet ve hadisler çıkarılmıştır. Kapalı ve garip gelen kelimeler açıklanmıştır. Yine metinde geçen alim ve şahsiyetlerin biyografileri dipnotta verilmiştir. Tefsirin kaynakları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 98-252 verses of the verses of the Bakara sura of Gâyetu'l-Emânî fî Tefsîri'l-Kelâmi'r-Rabbânî of Molla Gürani, one of the important scholars and commentators of the Ottoman period and who also served as Sheikhulislam, were examined. In this study, Mola Gürânî's efforts and efforts in the emergence of the meanings of the Qur'an were pointed out and his original ideas were tried to be put forward. Mola Gurani used the narration and acumen method together in his commentary. He mentioned the views of both the Hanafi and Shafi'i sects on fiqh issues, sometimes stated his preference and sometimes contented with the views and proofs of the imams. This study consists of two parts. In the first chapter, the life, personality, scientific personality and position of Mola Gurani, his teachers, students and his works are discussed. The method followed in this study was tried to be put forward. The second part is divided into the investigation part. The differences between the copies are indicated in the footnote. The verses and hadiths in the text have been removed. Closed and strange words are explained. Biographies of scholars and personalities are given in the footnote. The sources of tafsir have been tried to be put forward.