أحمد بن إسماعيل الكوراني ومنهجه في تفسيره غاية الأماني في تفسير الكلام الرباني
Ahmed bin İsmail el-Güranî ve Gâyetü'l-Emânî fî Tefsîri'l-Kelâmi'r-Rabbânî isimli tefsirindeki yöntemi / Ahmed bin Ismail al-Kurani and his method in his tafsir namedGâyetü'l-Emânî fi Tafsîri'l-Kalâmi'r-Rabbânî
  1. Tez No: 648296
  2. Yazar: LUQMAN MOHAMMED ALI JABBR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAMİ YİLDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Molla Gûrânî'nin hayatı ve eserlerinden bahsedilmiş, Gâyetü'lEmânî'sinin tanıtımı yapılmıştır. Eserin rivâyet ve dirayet tefsirlerindeki yeri gösterilmiş ve müellifin tefsir metodu incelenmiştir. Giriş bölümünde Tefsir'in doğuşu ve tarihi gelişimi ele alınmış, Kur'ân'ın kapsamından, eksiksiz ve tam oluşundan ve Müslümanların Kur'ân Tefsiri'ne ihtiyacından ve yeni bir tefsir metodunun geliştirilmesi gerekliğinden bahsedilmiştir. Molla Gûrânî'nin hayatının ele alındığı bölümde, Imamın doğum yeri, özellikleri ve ilmî şahsiyeti, öğrencilik dönemi ve hocaları, te'lif ve hocalık dönemleri, eserleri ile vefâtı işlenmiştir. Gürânî'nin Tefsîri'nin tanıtıldığı bölümde ise eserin adının nereden geldiği, müellife nisbeti, kaynakları, önemi ve bilimsel değeri, konuları ele alınmıştır. Gürânî'nin rivayet tefsirindeki metoduna ayırdığımız bölümde öncelikle onun Kur'an'ı Kuran'la tefsirini, ardından Kur'an'ı, Peygamberimizin (sav) sünnetiyle tefsirini, daha sonra da Sahabe ve Tâbiûn'un sözleriyle tefsirini inceledik. Devamında Gûrânî'nin İsrâîliyyât'a karşı tutumunu, tefsirde Kur'an Kıraatlerine yer vermedeki metodunu irdeledik. Son olarak da Gûrânî'nin rivâyet tefsirindeki metoduna uyum ve bağlılığı meselesini değerlendirdik. Gürânî'nin dirayet tefsirindeki metodunu ele aldığımız bölümde ise, dil ve dilbilimleri alanına ait birikim ve verileri tefsirde kullanmasını, tefsirde Fıkıh İlminden yararlanmasını ve fıkhî meseleleri zikretmesini, tefsirinde akâide ait temel inanç esasları ile ilgili meselelere yaklaşımını ele aldık. Özellikle bu hususlarda alanın önder isimleri Zemahşerî (ö. 538/1144) ve Beydâvî'ye (ö. 685/1286) zaman zaman yöneltmiş olduğu itiraz ve eleştirilere dikkat çektik. Son olarak da molla Gûrânî'nin dirayet tefsirindeki metotuna uyma kararlılığını ve metoduna bağlılığını inceledik. Tezimizi ulaştığımız sonuçları ve bazı önerilerimizi sunarak sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
.The research topic is an analytical study of the methodology of Imam Gurani in his interpretation, which has been achieved in seven volumes entitled (Ghayat Al-Amani Fi Al-Kalam Al-Rabani). This research includes an introduction and a biography of Imam Gurani, the definition of his 'Tafsir', an explanation of his approach to“ Al-Tafsir bil Ma'athor”and his approach to“Al-Tafsir bil Ra'ee”. The preface: It deals with the history of“Tafsir”from its inception, through talking about the comprehensiveness and completeness of the Qur'an, the nation's need for 'Tafsir', indicating its stages, and our lack of a clear expository approach, and achieving the goal of 'Tafsir'. As for studying the life of Gurani: it includes talking about his birth, qualifications, teachers and his students, also the stages of his study, teaching ,authoring and his death . Gurani's definition of Tafsir, includes talking about achieving the origin of naming the book and the its author, sources, importance and its scientific prestige. As for the study of Gurani's approach“ Al-Tafsir bil Ma'athor”, it will be done through his interpretation of the Great Qur'an by the Great Qur'an, and Al-Sunna Al-Nabawia Al-Sharifa ,and The words of the Prophet's Companions and Followers“Al-Sahaba walTabieen”(may God be pleased with them all) , an explannation of Gurani's attitute about The (Israilyat), his approach (may God have mercy on him) in mentioning“AlKiraat Al-Quranya”, concluding with a reference to the extent of Gurani's commitment of“ Al-Tafsir bil Ma'athor”. As for studying Gurani's approach of“Al-Tafsir bil Ra'ee”, it will be through his mention of language issues and its sciences, , his mention of the jurisprudence and belief issuses, and how he responds to the Two Imams: AlZamakhshari and Al-Baidhawi, concluding with an indication of the extent of Gurani's commitment to his method of“Al-Tafsir bil Ra'ee”. I will conclude this research with a set of results and recommendations.