حاشية على غاية المرام فيما يتعلق بأنكحة الأنام لأبي العباس أحمد بن عمر ال يربي الغنيمي (ت: 1151ه)
Ahmet b. Omer ed-Deyrabî el Ezherî'nin (1151) Hâşiyetü't-Deyrabî alâ ğâyeti'l- merâm bi enkihati'-l enâm fi'l- fikhi's-Şafiî isimli eseri
- Tez No: 806478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı Ahmed b. Ömer ed-Deyrabî el-Guneymî'nin Şâfiî fıkhına dair Hâşiye alâ Ğâyitü'l-merâm fî mâ yeteallaku bi enkihati'l-enâm isimli eserini tahkik etmektir. Eser Şâfiî fıkhına dair fıkhın üçüncü bölümü olarak kabul edilen nikahla ilgilidir. Eser, içerisinde bulunan birçok nakil ve istidlâl sebebiyle Şâfiî fıkhının en önemli kitaplarından kabul edilmektedir. Aynı zamanda 11 ve 12. Asrın fıkıh birikimini de yansıtmaktadır. Eserin tahkikinde Ezher üniversitesi kütüphanesinde bulunan iki ayrı mahtût nüsha esas alınmıştır. Müellifin şahsi ve ilmi hayatı incelenirken betimleyici tarihsel metot kullanılmıştır. Guneymî'nin eserde kullandığı metot tespit edilirken tahlil yöntemi, müellife yöneltilen eleştiriler işlenirken eleştirel yöntem tercih edilmiştir. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır: Kitap helal ve haram olan nikahlarla ilgili meseleleri uzun uzadıya ele alması, detaylı teferruatlar içermesi ve fıkıhî konulara göre yapılmış, eşsiz taksim ve tertibi ile bilinmektedir. Müellif değişik dönemlere ait Şâfiî fıkhının önemli kaynaklarından nakiller yapmış, nakillerin ana kaynaklardaki yerleri göstermiş, hocaları ile tartıştığı dönemin yeni konularına delalet eden nakiller yapmıştır. Müellifin istidlâl konusundaki metodu, kitap, sünnet ve icmâ ile ihticâc etmeye dayanmaktadır. Hilâf konulularında Şâfiî mezhebine bağlı kalmış, diğer mezhepleri az eleştirmiştir. Kitap aynı zamanda ıstılahların terim manasını tespit etme, küllü kaideler ve mühtelif ilimlere dair konulara değinmesiyle meşhurdur. Benzer konuları ve aralarındaki farklılıkları sunmaya dikkat etmiştir. Bazen istidrâk ve tercih konularında eleştiriler yapmıştır. Yeni meseleleri sunarken asrında görülmeyen tarzda detaylı bilgi vermiştir. Farazi fıkıhla ilgili detaylı bilgi verme ve fıkhi delillere değinmemesi sebebiyle eleştirilse de bu durum kitabın öneminden bir şey eksiltmez.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to investigate the book of Abi al-Abbas Ahmed bin Omar al-Dairabi al-Ghunaimi (d. 1151 AH) on Shafi'i jurisprudence, called“Hashiya ala Ghayat al-Maram fi ma yataallak bi ankihatu al-anam”It is a book in the chapter on marriage, which is the third section in the divisions of jurisprudence in the Shafi'i books.The book is considered one of the most important sources of Shafi'i jurisprudence due to the large number of quotes and inferences in it. It is also a jurisprudential reference that reflects the jurisprudential situation in the eleventh and twelfth centuries AH. The study relied on two copies of the manuscript from the Al-Azhar Library in Egypt. In its investigation, it followed the historical descriptive approach when presenting the author's personal and scientific biography, the analytical approach when following the author's approach, and the critical approach when examining the author's lack or neglect in his book. The study concluded the following: The book is distinguished by its expansion of issues and details of permissible and forbidden marriages, and its unique division and arrangement on the chapters of jurisprudence. The author has been quoted from the most important books of Shafi'i jurisprudence covering a wide period of time, which indicates the comprehensiveness and diversity of his sources. He also attributed the sayings to their owners, and conveyed the discussions that took place between him and his sheikhs on some emerging modern issues, as for his approach to reasoning, it was based on the evidence of what came in the Qur'an, the Sunnah of the Prophet, may God's prayers and peace be upon him, and consensus. He cared about issues of disagreement in his school of Jurisprudence, and seldom dealt with them in other schools of thought. His book was also distinguished by the rooting of the jurisprudential terminology, the care of jurisprudential and fundamental rules, and the benefit from different sciences. He was interested in presenting similar issues and the differences between them, and he was commenting on it and explaining it, and weighing it. The author was also distinguished by his ability to invent issues, and detail issues that did not occur in his time yet. It is criticized for its details on imaginary issues rather than realistic issues, as well as its lack of expansion in mentioning jurisprudential evidence, but this does not diminish the scientific value of the book.