Creation and iconographic reflections in abrahamic religions
Semavi dinlerde yaratılış ve ikonografik yansımaları
- Tez No: 583012
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YURTTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 707
Özet
Yaratılış, tarihin başlangıcından itibaren insanoğlu tarafından merak edilen bir konu olmuştur. İnsanın ilk'lere olan merakı ve farklı kültürlerde ve bölgelerde olmalarına rağmen ortak bir yaratılışa sahip olduklarını bilmeleri ve bu doğrultuda gerçeği bulma istekleri onları birçok araştırma yapmaya yöneltmiştir. Her dönem insanlar yaratılışla alakalı araştırmalar yaparak evrenin ve insanın nasıl meydana geldiğini bulmaya çalışmışlardır. Bunun yanı sıra insanların bir şeylere inanma ihtiyacı da tarihte farklı inanışların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Tarihi süreçte oluşan medeniyetler içinde bulundukları şartlar ve inançlar doğrultusunda bir yaratılış öyküsüne sahip olmuşlardır. Semavi Dinlerde Yaratılış ve İkonografik Yansımaların anlatıldığı tez çalışmasında, yaratılış olgusunun çeşitli kültür ve dinlerdeki işlenişi ile Semavi Dinler, Kutsal kitapları ve yaratılış metinleri hakkında bilgiler verilerek, Evrenin ve dünyanın yaratılışı, ilk insanoğlunun yaratılışı, ilk günah ve cennetten kovuluşu konu edinen, çeşitli dönem ve üsluplardaki sanat eserlerinin olgusal ve ikonografik çözümlemeleri yapılmıştır. Eserler konu ve kronolojik sıraya göre değerlendirilerek yaratılış olgusunun dinler açısından önemi ve sanata yansıma şekli ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Creation has been a subject that has been curious by human beings since the beginning of history. One's curiosity towards the firsts and their knowing that they have a common creation despite being in different cultures and regions, and their desire to find the truth in this direction led them to do a lot of research. Every period, people have tried to find out how the universe and man came into being by making researches about creation. In addition, people's need to believe in something has led to the emergence of different beliefs in history. The civilizations formed in the historical process have had a story of creation in line with their conditions and beliefs. In this thesis, which explains Creation and Iconographic Reflections in Heavenly Religions, the study of creation in various cultures and religions and information on the Heavenly Religions, Holy Books and Creation Texts are presented. factual and iconographic analysis of the works of art in different styles. The works were evaluated in terms of subject and chronological order and the importance of creation phenomenon in terms of religions and the way of reflection to art were tried to be revealed.