Türkiye'de bölgesel konut piyasası: Düzey-2 bölgeleri için yakınsama analizi
Regional housing market in Turkey: Convergence analysis for nuts-2
- Tez No: 583014
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN AYŞEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Konut piyasalarının, 2008 küresel finansal krizinin oluşumu üzerindeki etkisi, son yıllarda özellikle konut fiyatları alanında yapılan çalışmaların artmasına neden olmuştur. Konutun heterojen bir ürün olması konut fiyatlarını belirleyen faktörlerin çeşitlenmesine neden olmaktadır. Ekonomik ve demografik faktörlerin yanı sıra, konutun sahip olduğu özellikler de konut fiyatlarının üzerinde etki yaratmaktadır. Ayrıca fiyatların, piyasada arz ve talebin kesiştiği noktada belirlenmesi, konut arzı ve konut talebinin de incelenmesini gerekli kılmaktadır. 2009 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında hızla artan yatırımlar nedeniyle Türkiye'nin konut sektörü büyük ölçüde büyümüştür. Bu büyüme 2015 yılı sonrasında yavaşlamıştır, 2018 yılı ortalarından itibaren ise daralmaya başlamıştır. Yaşanan bu daralma, özellikle istihdam ve büyüme üzerinde önemli etkiler yaratmıştır. Reel konut fiyatlarında meydana gelen hızlı düşüşe rağmen konut talebinde bir canlanma yaşanmamıştır. Konut arzı ise büyük oranda azalmıştır. Bu çalışmada bölgesel konut fiyatlarının ulusal konut fiyatlarına yakınsayıp yakınsamadığı analiz edilmektedir. Bu nedenle 2010:01-2018:05 dönemi arasındaki aylık konut fiyatlarından elde edilen nispi konut fiyatlarına birim kök testleri uygulanmıştır. ADF ve PP birim kök testlerinden elde edilen sonuçlar konut fiyatlarının ıraksadığını göstermektedir. Bu testler yapısal kırılmaları dikkate almamaktadır. Bu nedenle Zivot-Andrews yapısal kırılmalı birim kök testi uygulanmıştır. Bu testten elde edilen sonuçlar, TR22, TR41 ve TR42 bölgelerinin konut fiyatlarının yapısal kırılma ile birlikte ulusal konut fiyatlarına yakınsamaya başladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of the housing markets on the formation of the 2008 global financial crisis has led to an increase in the studies conducted especially in the field of housing prices. The fact that the house is a heterogeneous product causes a variety of factors that determine housing prices. Besides the economic and demographic factors, the characteristics of the housing have an impact on the housing prices. In addition, the determination of house prices at the intersection point of supply and demand in the market requires the examination of housing supply and housing demand. Due to the rapidly growing investment after the economic crisis in 2009, Turkey's housing industry has grown fastly. This growth slowed down after 2015 and the recession has started in mid-2018. This depression has had a significant impact on employment and growth. Despite the rapid decline in real housing prices, there was no recovery in housing demand. Also the supply of housing has decreased considerably. In this study, the convergence of regional and national housing prices has been analyzed. For this reason, unit root tests were applied to the relative housing prices obtained from monthly house prices between 2010:01-2018:05 period. The results of ADF and PP unit root tests show that housing prices diverge. These tests do not consider structural breaks. Therefore, Zivot-Andrews structural break unit root test was applied. According to the results obtained, housing prices of TR22, TR41 and TR42 regions converge to national housing prices with structural break.