Genetiği değiştirilmiş bitkiler ve tarım ürünleri arasındaki yeri
Genetically modified plants and their position among the agricultural products
  1. Tez No: 583022
  2. Yazar: AYŞE ÖZGÜL ARVAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bir türe başka bir canlı türünden gen aktarılması ve mevcut genetik yapısına müdahale edilmesi yoluyla yeni genetik özellikler kazandırılmasını sağlayan modern biyoteknolojinin en fazla kullanıldığı tarım sektöründe yaşanan dönüşümler insan hayatına ve daha birçok alana olumlu bir şekilde yansımıştır. Bu değişiklikler aynı zamanda çeşitli etik sorunlara ve ekonomik çatışmalara yol açmıştır. Dünyada üzerinde önemle durulan modern biyoteknoloji alanında; ülkemizde yürütülen çalışmalar ve sonuçları, ülkemizin mevcut potansiyeli, ihtiyaçları ve biyoteknoloji kullanabilme fırsatları bir arada değerlendirilerek doğru ve etkili yürütülebilecek politikalar oluşturulmalı ve hayata geçirilmelidir. Bu politikalar doğrultusunda yürütülen çalışmalar ve yapılan yasal düzenlemelerin uluslararası protokollere ve Avrupa Birliği kriterlerine uygunluğu izlenmeli ve değerlendirilmelidir. Bu çalışmada genetiği değiştirilmiş tarım ürünlerinin ülkemiz ve dünyadaki mevcut durumları araştırılmış olup, anbean gün gelişen teknolojiye uyumu ve bu başlık altındaki yasal düzenlemeler analiz edilerek devlet politikalarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformation in the agricultural sector; in which modern biotechnology has been used most which enabling the gene transfer from one species to another and giving new genetic characteristics by interfering with the existing genetic structure, has been positively reflected on human life and many other areas. These changes have also led to various ethical problems and economic conflicts. In the field of modern biotechnology, which is among the most important issues in the world; studies that are carried out in our country and their results, our country's existing potential, needs and opportunities related to usage of biotechnology should be evaluated as a whole and policies that can be carried out correctly and effectively should be established and implemented. The studies that are carried out in line with these policies and existing legal regulations' compliance with the international protocols and the European Union acquis should be monitored and evaluated. In this study, the current situation of genetically modified agricultural products in our country and in the world, has been investigated and it is aimed to evaluate the state policies by analyzing the legal regulations under this title.