Digital transformation: The influence of critical success factors on the modern working environment
Dijital dönüşüm: Kritik başarı faktörlerinin modern çalışma alanları üzerine etkisi
- Tez No: 583051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONA MARDİKYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dijital dönüşüm, dijital teknolojilerin yükselen önemi ve sürekli gelişimiyle birlikte, araştırmacıların ve iş profesyonellerinin de bu alanda dikkatlerinin artmasına yol açarak dünya çapında bilinen bir terminoloji haline geldi. Sebep ve sonuçları, oluşma şekli, veva ekonomi için anlamı gibi çeşitli yönleriyle dijital dönüşüm, günümüzde sıkça gözlemlenen ve araştırılan bir konudur. Dijital dönüşümün kurumsal perspektifi bu çalışmada, işletme ve insan sermayesi ile olan ilgisi ile birlikte incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, dijital dönüşümün kritik başarı faktörlerini değerlendirmek ve organizasyonel büyüme performansının yanı sıra kurumlarda işletme ve insan sermayesi üzerinde bir kaymaya yol açan etkilerini gözlemlemektir. İş süreci uygulamalarının ve kurum içi girisimciliğin dijital dönüşüm üzerindeki etkilerinin birlikte gözlemlenmesi henüz literetürde detaylı olarak çalışılmadığından, ilgili literatür taraması ve nitel görüşmelere dayanarak yeni bir teorik çerçeve oluşturulmustur. Çerçeve, kurum çalışanlarından toplanan nicel veriler kullanılarak doğrulanmıştır. Belirlenen yedi yapı arasındaki ilişki, çalışma için özel olarak hazırlanan anketten toplanan verinin yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmesiyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları, inovasyon faaliyetlerinin ve dijital dönüşüm odaklı stratejinin, iş süreci uygulamalarındaki değişikliklerle ve kurum içi girişimcilik başlatımıyla pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kurumsal büyümenin iş süreci uygulamalarındaki değişikliklerden olumlu yönde etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation became a worldwide known terminology as a result of rising importance and constant improvement of digital technologies, leading to higher attention of researchers and business professionals. Various aspects of digital transformation are observed and analyzed such as cause and effect, the way of its appearance or its meaning for the economy. Organizational perspective of digital transformation is analyzed in this study, together with its relevance for business and human capital. Main objective of this study is to assess the critical success factors of digital transformation, and observe their effect leading to a shift on business and human capital in the organizations, as well as with the organizational growth performance. The observation of the effects of business process practices and intrapreneurship towards digital transformation has not yet been done in detail. Therefore, a new theoretical framework is constructed based on related literature review and qualitative interviews. The framework is validated by using collected quantitative data from working professionals. Constructed hypotheses for seven constructs are analyzed using structural equation modelling. Results of the study show that innovation activities and digital transformation driven strategy are positively related to the change on business process practices and the intrapreneurship initiation. It is also concluded that organizational growth is positively affected by changes on business process practices.