Dijitalleşme ve inovasyon stratejileri: Ar-Ge kurumları üzerine bir araştırma
Digitalization and innovation strategies: A research on R&D institutions
- Tez No: 926470
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde dijitalleşmenin getirdiği radikal değişim ve dönüşümlerin işletmeler üzerinde etkileri artarak devam etmektedir. Yöneticilerin değişimi yönetme ve şirketlerini müşterilerinin değişen beklentilerine hızla uyum sağlatma becerileri giderek daha kritik bir hal almıştır. Ar-Ge organizasyonları da Dijital Dönüşümün etkisi altında süreçlerinde ve çıktılarında yenilikler yapmaktadır. İşletmelerin ve Ar-Ge Organizasyonlarının sistematik temelleri tanımlamaları ve dijitalleşme odağında dönüşüm stratejilerini ve yenilik altyapılarını geliştirebilmeleri için kaynak oluşturmak adına araştırma yapma ihtiyacı doğmuştur. Dijital olgunluğun organizasyonel yenilikçilik ve yeni ürün başarısı ile ilişkisi çalışmanın ana konusunu oluşturuştur. İlk olarak Dijital olgunluk boyutlarından organizasyon yapısının, dijital kültür ve bilgi sistemlerinin organizasyonel yenilikçilik ile ilişkisi incelenmiştir. Sonrasına organizasyonel yenilikçilik ile yeni ürün başarısı arasınaki ilişki gösterilmiştir. Çalışmada, Türkiye'de yerleşik Ar-Ge organizasyonlarında çalışan 212 kişiden veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, dijital kültürün organizasyonel yenilikçilik ve yeni ürün başarısı üzerinde anlamlı ve yüksek etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, işletmelerin ve Ar-Ge organizasyonlarının dijitalleşmeye uyum sağlamak için stratejik altyapılarını geliştirmeleri gerektiğini ve dijitalleşmenin inovasyon süreçleri ile yeni ürünlerin başarısı için önemli bir faktör oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, dijitalleşme odağında dönüşüm stratejileri ve yenilik altyapılarının geliştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the radical changes and transformations brought about by digitalization continue to increasingly impact businesses. The ability of managers to manage change and enable their companies to quickly adapt to evolving customer expectations has become ever more critical. R&D organizations are also undergoing significant innovations in their processes and outcomes under the influence of Digital Transformation. Consequently, there has emerged a need for conducting research to provide a framework for businesses and R&D organizations to define their systematic foundations and develop transformation strategies and innovation infrastructures focused on digitalization. This study focuses on the relationship between digital maturity, organizational innovation, and new product success. First, the relationship between organizational structure, digital culture, and information systems—three dimensions of digital maturity—and organizational innovation was examined. Then, the link between organizational innovation and new product success was analyzed. Data were collected from 212 employees working in R&D organizations based in Turkey. Factor analysis, correlation analysis, and regression analysis were applied to analyze the data. Based on the findings, it was concluded that digital culture has a significant and strong impact on both organizational innovation and new product success. These results indicate that businesses and R&D organizations should develop their strategic infrastructures to adapt to digitalization, highlighting that digital transformation is a key factor for the success of innovation processes and new products. Additionally, it is emphasized that transformation strategies and innovation infrastructures need to be further developed with a focus on digitalization.