Gıda güvenliği yönetimi ve Elazığ-Bingöl yöresel gıda üretimine bir bakış
Food safety management anda a glance on Elazıg-Bingöl regional food production
- Tez No: 583075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA SAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, İşletme, Nutrition and Dietetics, Public Health, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ülkemizde son senelerde kırsal kesimin kentleşmesi, gıda prodüksiyon ve tüketim süreçlerinde konstrüksiyonsal değişiklikler meydana getirmiş, bu değişiklikler sağlıklı gıda anlayışını beslenmenin vazgeçilmez unsuru haline getirmiştir. Hammaddenin imalinden tüketici sofrasına gelene kadarki herhangi bir aşamasında güvenlik riski ortaya çıkabileceği için zincirin tüm etaplarındaki kişiler gıda güvenliğini sağlamakla sorumludur. İhmaller ve muhtemel bozukluklar, insan sağlığını doğrudan tehdit edici unsurlara dönüşebilmektedir. Bu nedenle daha etkili ve dinamik bir gıda güvenliği kontrolüne dikkat çekmek için bu çalışma kaleme alınmıştır. Çalışmada gıda güvenliği konusu tüm detaylarıyla ele alınmıştır. Gıda zinciri boyunca yaşanabilecek olumsuzluklara değinilmiş; gıda sektörü, toplum ve sağlık ilişkileri çeşitli alt başlıklarla incelenmiştir. Osmanlı dönemi gıda üretimi ve helal gıda konusuna yer verilmiştir. Bingöl-Elazığ yöresel gıda üretim ve tüketimi şeklinde yöresel bilgi ve detaylara yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda gıda güvenliğinin topluma etkisi incelenmiş; gıda kontrolüne ve güvenliğine dair model ve gerekliliklere değinilerek genel çözüm önerileriyle çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the urbanization of rural areas has brought about structural changes in food production and consumption processes and these changes have made healthy food understanding an indispensable element of nutrition. Individuals at all levels of the chain are responsible for ensuring food safety, as safety hazards may arise at any stage from the production of raw materials to the consumer table. Neglects and possible errors can directly turn into threats to human health. Therefore, this study was drafted to draw attention to a more effective and dynamic food safety control. In this study, food safety is discussed in all details. The negativities that could be experienced throughout the food chain were mentioned; food sector, society and health relations are examined under various subheadings. Food production in the Ottoman period and halal food were included. Bingol -Elazig regional food production and consumption in the form of local information and details are given. At the end of the study, the effect of food safety on society was examined; The study was concluded with general solution suggestions by mentioning the models and requirements related to food control and safety