Erzurum Tortum ilçesinde bulunan mimari eserler
Architectural works in Erzurum Tortum district
- Tez No: 583111
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YURTTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 605
Özet
Erzurum İli, Tortum İlçesi; konumu itibariyle Doğu Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayan stratejik açıdan önemli bir geçiş noktasında yer almaktadır. Ayrıca ilçe, maden açısından zengin bir bölgede yer almasından dolayı birçok medeniyet tarafından ele geçirilmek istenmiştir. İlçe bu sebepledir ki Anadolu'nun diğer bölgeleri gibi tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin üzerinde yaşadığı zengin bir kültüre sahiptir. İlçenin yer aldığı Çoruh Vadisi, M.Ö. IV. bin sonlarından itibaren Huri Kültürü'nün etki alanında olduğu bilinmektedir. Urartu, Roma, Bizans ve İberya Krallığı gibi medeniyetlerin hâkimiyet kurduğu bu topraklar, Osmanlı Dönemi'ne kadar Bagratlı Krallığı ve Ortodoks-Hristiyan Kıpçaklı Atabekler'in elinde kalmıştır. Bu dönemde Tao-Klarjeti olarak bilinen bölgede yer alan Tortum, özellikle bu medeniyetlere ait askeri, dini ve sivil mimari yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin jeolojik yapısı yüksek korunaklı alanlarda kale mimarisi yapılmasına müsait bir ortam oluşturmuştur. Bu kale mimarisi hakkında detaylı bir çalışma ilk kez tarafımızca yapılmıştır. Ayrıca bölgedeki dini mimariye ait yapılardan ise sadece Hristiyan dönemine ait yapılar hakkında çalışma yapılmış, İslami döneme ait herhangi bir çalışma ortaya konulmamıştır. Bu çalışmamızda Antik dönemden son Osmanlı Dönemine kadar ilçede tespit ettiğimiz mimari eserlerin tamamı detaylı olarak incelenmiş ve tanıtılmıştır. Yapmış olduğumuz tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilçenin tarihçesi ve coğrafi yapısı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölüm ise katalog bölümüdür. Bu bölümde yapılar kronolojik olarak mimari gruplara ayrılıp, mimari çizim ve fotoğraflar eşliğinde detaylıca tanıtılmıştır. Üçüncü bölüm ise tanıtılan yapıların hem kendi içlerinde hem de Sanat Tarihi açısından karşılaştırma ve değerlendirmesinin yapıldığı bölümdür.
Özet (Çeviri)
Tortum District of Erzurum Province is located at a strategically important crossing point that connects the Eastern Anatolia with the Black Sea by its location. In addition, because the district is located in a region rich in mines, it was wanted to be seized by many civilizations. For this reason, the district has a rich culture, like other parts of Anatolia, which inhabits various civilizations throughout history. Coruh Valley, where the district is located, BC. IV. It is known that Huri Culture is in its domain since the end of a thousand. These lands, dominated by civilizations such as Urartu, Roman, Byzantine and Iberian Kingdoms, remained in the hands of Bagrationi Kingdom and Orthodox-Christian Kipchak Sa-Atabago until the Ottoman Period. In this period, Tortum District, which is known as Tao-Klarjeti, hosts military, religious and civil architectural structures especially belonging to these civilizations. The geological structure of the region has created an environment suitable for fortress architecture in high protected areas. A detailed study on this castle architecture was made by us. In addition, the structure of religious architecture in the region just been working on structures of the Christian era, the Islamic period is not disclosed in any of the studies. In this study, all of the architectural artifacts that we identified in the district from Antiquity to the last Ottoman Period were examined and introduced in detail. The thesis study consists of three parts. In the first chapter, information about the history and geographical structure of the district was given. The second part is the catalog section. In this section, the structures are divided into architectural groups in chronological order and introduced in detail with architectural drawings and photographs. The third part is the comparison and evaluation of the structures presented in terms of both their own and art history.