Türkiye'de yaşlılık olgusu yaşlılara ilişkin tutumların kültürel temelleri üzerine bir alan araştırması Van-Muğla örneği
A field study on the phenomenon of aging and cultural foundations of the attitudes towards elderly people in Turkey: Van-Muğla cases
- Tez No: 583118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ZEKİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın konusu hem dünyada hem de Türkiye'de değişen nüfus yapısı ve artan yaşlı nüfus oranıyla birlikte önemli bir toplumsal gerçekliği içinde barındıran yaşlılık ve yaşlanma olgusudur. Yaşlılık, takvimsel yaşın artması sonucu bireyde görülen fiziksel, bilişsel ve sosyal düzeyde fonksiyonel yetersizlik ve düşüşlerin görülmesidir. Yaşadığımız çağda bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ilerlemesi ve önem kazanması toplumun demografik yapısını da değiştirmiştir. İnsan ömrünün uzaması ve doğum oranlarının düşmesi, giderek Türkiye'deki yaşlı nüfusunu arttırmıştır. Bu nedenle diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye de hızla yaşlanan ülkeler arasına girmiştir. Araştırma, Türkiye'nin doğusu olarak nitelendirilen ve daha çok geleneksel tutum ve değerleri ile öne çıkmış Van ili ile Batı ili olarak kabul edilen görece modern, seküler bir yaşam tarzının hâkim olduğu Muğla ilinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Türkiye'nin iki önemli ili olan Van ve Muğla'da yaşayan bireylerin kültürel düzeyde yaşlılığa bakış açıları, yaşlılığa yükledikleri anlamlar, yaşlı bireylere ilişkin algı ve tutumlarını ele almayı amaçlamıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'deki yaşlılara yönelik algı ve tutumlar nicel ve nitel veriler üzerinden incelenmiştir
Özet (Çeviri)
This is subject of study and the World as well as hosting an important socialy reality of aging case with changing demographics and thein creasing elderly population ratio in Turkey. Aging is The functional, physical and cognitive deficits and decreases seen in individual stduetot thein crease in calendar age. Theprogress of scientific and technologic ald developments and gaining importance in ourage has changed the demographics structure of the society. The drop in the birth rate and lengthening of the human life span has in creased the in creasingly elderly population in Turkey. İt has there foreentered between the rapidly aging countries in Turkey as in other çountries pf the World. Research, Turkey, described as thee astern and more cametot the fore with tradional attitudes and values which are definend as West Van province and the modern, secular will take place do minanted by Muğla province of life style. The study, Turkey's two mojor provinces of Van and Muğla cultural leyel perspevctives of individual sliying in old age, meaning that they up load to old age are reaimed at addressingperceptipons and attitudes about the elderly. Perceptions and attitudes towards the elderly in Turkey within the scope of the research were studied through quantitatiye and qualitatiye data.