Kyzikos Hadrian Tapınağı aslan başlı çörtenleri
Head of li̇on waterspouts of the Cyzi̇cus Hadri̇an Temple
- Tez No: 583119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN KOÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mimarinin gelişmesi ile birlikte insanoğlu daha büyük boyutlu ve daha ağır malzemelerden yapılar inşa etmeye başlamıştır. Mimarinin bu gelişimi özellikle tapınakların inşasında geison ve simanın kullanımını ve bununla birlikte çörten kullanımını da neredeyse mecburi hale getirmiştir. Mimarinin bu gelişimi yanında sanatında gösterdiği gelişmeler göz ardı edilmemelidir. Yapının görkemini ve ihtişamını üzerinde bulundurduğu bezeme ve sanatsal özellikleri de yansıtmaktadır. Antik Mysia bölgesi sınırları içerisinde bulunan Kyzikos kenti, tarihi boyunca hem siyasi hem de ekonomik yönden önemli bir merkez olmayı başarmıştır. Şehirde dünyanın önemli tapınaklarından birisi olan ve Roma dönemine tarihlenen Hadrian Tapınağı yer almaktadır. Doğal afetlerin yanı sıra insan eliyle de tapınak ve kentteki yapılar uzun yıllar tahrip edilmiştir. Günümüze, bu tahribattan dolayı tapınağın üst yapısı ulaşmamıştır. Kyzikos Hadrian Tapınağı'nda yapılan kazı çalışmalarında üst yapısına ait küçük parçalar halinde pek çok mimari parça ele geçirilmiştir. Bu mimari parçalar içerisinde gerek boyutları gerek tapınağın siması hakkında bilgi vermeleri ile çörtenler farklı bir öneme sahiptir. Bu güne değin mimari yapılarda gereken önemi görmemiş olan çörtenler tapınağın yapım süreci ve sanatsal özellikleri hakkında bilgi vermesi açısından önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
With the development of architecture, human beings began to build structures of larger and heavier materials. This development of architecture, especially in the construction of temples, geison and cement, and also use the use of water spout is almost obligatory. This development of architecture as well as the developments in art should not be ignored. It reflects the magnificence and splendour of the structure as well as the ornamental and artistic features. The city of Kyzikos, which is located within the boundaries of the ancient Mysia region, has managed to be an important center both politically and economically throughout its history. In the city there is the Temple of Hadrian, one of the most important temples of the world and dated to the Roman period. In addition to the natural disasters, the buildings in the temple and the city have been destroyed for many years by the human hand. Due to this destruction, the upper structure of the temple has not reached today. In the excavations carried out in the Kyzikos Hadrian Temple, many architectural fragments of the superstructure were found in small pieces. In these architectural pieces, water spouts have a different importance because they give information about the size of the temple and its dimensions. Water spouts, which has not seen the importance of architectural structures until today, has an important place in terms of giving information about the construction process and artistic features of the temple.