Türkiye'de yaşlı bakımı hizmetlerinin gelişimi İstanbul ili üzerine bir araştırma
Development of eldery care services in Turkey A research on istanbul
  1. Tez No: 590780
  2. Yazar: MAHİDE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZELKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma Türkiye'de yaşlı bakımı hizmetlerinin gelişimini İstanbul ili üzerinden incelemeyi hedeflemiştir. Araştırma İstanbul ilinde yaşlı bakımı hizmeti alan ve yaşlı bakım hizmeti sunan sağlık çalışanlarına üzerinden yapılmıştır. Çalışmada öncelikle yaşlılık olgusu üzerinde durulmuştur. Yaşlılığın getirdiği fiziksel, psikolojik ve sosyal yöndeki problemlere değinilmiş sonrasında yaşlılığı etkileyen etmenler araştırılmış, aynı zamanda Dünya'da ve Türkiye'de yaşlı olgusu ve yaşlı nüfus oranı incelenmiştir. Alan araştırmasında ise İstanbul ilinin Anadolu yakası kamu hastanelerinde hizmet gören yaşlı bireylerin ve yaşlı bakımı sunan sağlık çalışanlarının durumu değerlendirilerek, yaşlı bakımı kapsamında verilen hizmetler üzerinde durulmuştur. Yaşlı bakımı sunan ve yaşlı bakımı hizmeti alan yaşlı bireylerin yaşlı bakım hizmetlerinin algı düzeylerinde nasıl değerlendirildiği ölçülmüştür. Yapılan literatür araştırmasında, Yaşlı bakımı hizmetlerine dair, yalnızca yaşlı bakımı hizmetleri alan veya yalnızca yaşlı bakım hizmeti sunan bireylere yönelik çalışmalar yapılmıştır. Fakat hem hizmet alıcısı hem de hizmet sunucularına yönelik iki araştırmanın bir arada yapıldığına ilişkin bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırma da elde edilen sonuçlara göre bireyler, verilen hizmetlerden memnuniyet duymakta, yaşlı bakımı hizmetleri aile ve bireylerine kolaylık sağlamakta, yaşamlarının son döneminde bireylerin rahatsızlıkları nedeniyle çektiği acıları verilen bakım ve tedavi yöntemleri olabildiğince aza indirmektedir. Bireylerin yaşamlarına kolaylık getiren, kişisel bakım ve tedavilerini evde bakım gibi bir hizmet ile karşılayan bu ve bunun gibi hizmetler geliştirilerek daha esnek zaman dilimlerinde sunulmalıdır. Yaşlı bakımında hizmet sunucularının eğitilerek yaşlı bakım hizmeti sunumunda uzmanlaşması için çeşitli çalışmaların yapılması gerektiği, yaşlılara yönelik verilen hizmetler geliştirilip artırılarak bireylerin beklentileri, coğrafi konum ve şartları da göz önüne alınarak revize edilmelidir. Anahtar Sözcükler; Yaşlı, Yaşlılık, Yaşlı Bakım Hizmetleri, Yaşlı Bakım Merkezleri
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine over the provinces of Istanbul in Turkey, the development of aged care services. The research was conducted on health care workers who receive aged care services in Istanbul. In this study, firstly, the phenomenon of old age was emphasized. Brought by physical senility, she researched the factors affecting aging after it is touched on the psychological and social aspects of the problem, but also the elderly patients and elderly population ratio in the world and Turkey were examined. In the field research, the situation of elderly individuals and health care providers providing services in the public hospitals of the Anatolian side of Istanbul was evaluated and the services provided within the scope of elderly care were emphasized. It has been measured how elderly individuals who provide elderly care and receive elderly care services are evaluated at the level of perception of elderly care services. In the literature research, studies on elderly care services were conducted only for individuals receiving elderly care services or only for elderly care services. However, no study has been found that two researches were conducted for both service providers and service providers. According to the results of this research, individuals are satisfied with the services provided, elderly care services provide convenience to their families and individuals, and the care and treatment methods given to the sufferings caused by the individuals in the last period of their lives are minimized. These and other services, which facilitate the lives of individuals and meet their personal care and treatment with a service such as home care, should be developed and offered in more flexible time periods. It is necessary that various studies should be carried out in order to train service providers in elderly care and specialize in the provision of elderly care services, and the services provided for the elderly should be developed and increased and revised considering the expectations, geographical location and conditions of individuals. Key words; Elderly, Old Age, Elderly Care Services, Elderly Care Centers