Michel Foucault'un özne teorisi - kuşatılan insan
The subject theory of Michel Foucault - encircled
- Tez No: 583123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Foucault'nun bilgi, iktidar, etik alanlarında yaptığı hem öznellik ve bireysellik içeren çeşitli rasyonalite biçimlerine yönelik araştırmaları hem de söylemsel ve söylemsel olmayan pratiklerin geneolojik analizleri sonunda kuramsal özne hakkında kritik bir ontolojiye dönüşmüştür. Bu argümanlar bizi Foucault'nun ana teması olan aşkın özne nosyonunun yeniden üretiminin analizine ulaştırır. Öznellik teorisinin kurulumunun gerçekleştiği bu üç alan arasında bağımlı ve karşılıklı bir ilişki bulunması ve birbirlerine indirgenememeleri nedeniyle bu çalışmada bu üç alan birlikte ele alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı Foucault'nun saldırdığı bu özne nosyonunu güncellik analizi için bir yöntem olarak araştırmaktır. Zira Foucault, Batı kültüründe özneye dönüştürülme biçimlerinin bir tarihini yazarak, kimliklerin dayatılma biçimlerini ortaya çıkarmaktadır ve dayatılmış kimliklerin reddedilmelerinin imkanı olacak temelin teorik olarak değerlendirilmesini yaparak özgürlük için gerekli materyali bize sunmaktadır. Çalışmanın sonunda Foucault'nun eleştirisi güncel bir sorun olarak teknolojinin etkisinde değişen insanın kimlik analizine uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Foucault's research into the various forms of rationality, which includes both subjectivity and individuality in the fields of knowledge, power and ethics, and the genealogical analysis of discursive and non-discursive practices have eventually turned into a critical ontology about the theoretical subject. These arguments lead us to the analysis of the reproduction of the notion of transcendental subject, which is the main theme of Foucault. Knowledge, power and ethics in which the subjectivity theory has been established are considered together in the present study because there is a dependent and mutual relationship between them, and they cannot be reduced to each other. The purpose of this study is to investigate the notion of subject, which Foucault attacked, as a method for analysis of topicality. Foucault, by writing a history of forms of transformation into subjects in Western culture, reveals the ways in which the identities are imposed, and provides us with the necessary material for freedom by making a theoretical evaluation of the basis for the rejection of the imposed identities. At the end of the study, Foucault's critique was applied to the identity analysis of the human being under the influence of technology as a current problem.