Ayanis Kalesi ve çevresinin kültürel peyzaj özellikleri
Cultural landscape of Ayanis Castle and its environmental
  1. Tez No: 583122
  2. Yazar: BUKET BEŞİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET IŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında geri planda tutulan peyzajın tanımı, doğal ve kültürel peyzajın arkeolojideki yerine değinilmeye çalışılmıştır. Ardından Urartu Krallığı'nın bilinen son kalesi Ayanis'in Doğal ve Kültürel Peyzaj özellikleri incelenmiştir. Peyzajı arkeolojik anlamda incelerken anlaşılmasında, onu yalnızca arazinin yorumu olarak algılamamak gerekir. Çünkü Peyzaj disiplinler arası faydalanılan bir dünyadır. Disiplinler arası yürütülen çalışmalar ile Arkeolojik bir alan olan Ayanis'in sosyal, ekonomik, politik ve fiziksel ortamlarını, kilit peyzaj türleri, dinamikleri ve yaklaşımları kullanarak tanımlamaya ve analiz edilmeye çalışılmıştır. Bunlar dışında kullanılan diğer yöntem, yol ağını, kanalları, tapınakları, yazıları ve Ayanis'in etki alanını tespit etmek için yapılan yüzey araştırmasını kapsamaktadır. Kültürel Peyzaj dünyasından faydalanarak arkeolojik bir alan olarak Ayanis Kalesi ve çevresinin tanımlanması, yorumlanması ve anlaşılması için yürütülen bu çalışma hem insan yerleşimlerini hem de aralarındaki veya tam tersi bunların dışında kalan özellikleri inceleyerek bir yargıya varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definition of the backed landscape, its place in natural and landscaping archeology is tried to be mentioned. Afterwards, the castle of Ayanis, known son of Urartian Kingdom, was examined in the Natural and Cultural Landscape. When studying landscape in an archaeological sense, it should not be understood as an interpretation of the land. Because Landscape is a world that is used interdisciplinary. Through interdisciplinary studies, Ayanis, an archaeological area, has tried to define and analyze the social, economic, political and physical environments using key landscape types, dynamics and approaches. Other methods include road network, canals, temples, inscriptions and surveys to determine the area of influence of Ayanis. This study was carried out to define, interpret and understand Ayanis Castle and its surroundings as an archaeological area by making use of the cultural landscape world and examining both human settlements and the features between them and vice versa.