Hâfız İbrahim'in şiirlerinde Osmanlı izleri
Ottoman traces in the poems of Hafiz Ibrahim
- Tez No: 583142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Arap şiirinin 19. yy. ile birlikte önemli bir gelişim süreci içerisine girdiğini söyleyebiliriz. Bu dönemdeki siyasal, sosyal ve kültürel gelişmelerden etkilenen Mısır'da birçok fikir akımı ortaya çıkmıştır. Birtakım fikir adamı ve edebiyatçıların öncülüğünü yaptığı toplumsal ve kültürel hayatın Batı'ya açılmasının projesi olan Arap Nahda hareketi ile birlikte Arap şiiri de Batı'daki modern şiir akımlarını takip ederek yeni bir mecra içerisine girmiştir. Klasik Arap edebiyatını canlandırmada önemli bir rol üstlenen modern Arap şiir ekollerinden Divân ekolünün önemli temsilcilerinden biri olan Hâfız İbrahim, Osmanlı ve Hilafet yanlısı şiirleriyle döneme damgasını vurmuştur. Çalışmamızda Mısırlı Türk dostu bir şairin gözünden özellikle Sultan II. Abdülhamid'in 33 yıllık saltanatı süresi boyunca Hilafet kavramı çerçevesinde Mısır ile İstanbul arasındaki bağı irdelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
It is possible to say that Arabic poetry has entered an important development process in the 19 th century. In Egypt, influenced by the political, social, and cultural developments in this period, many movements of ideas have emerged. Along with the Arab Nahda movement, which is the project of opening social and cultural life to the West under the leadership of some intellectuals and men of letters, Arab poetry has taken a new turn by following modern poetry movements in the West. Hâfız İbrahim, one of the important representatives of the Divan school, one of the modern Arab schools of poetry, which played an important role in reviving classical Arabic literature, marked the period with his pro-Ottoman and pro-Caliph poems. In this study, we aimed to explore the relationship between Egypt and Istanbul within the framework of the Khilafah concept especially during the 33-year reign of Sultan Abdulhamid II from the eyes of an Egyptian Turkish-friendly poet.