Üniversite kütüphanecilerinin örgütsel yaratıcılık algıları
Organizational creativity perceptions of university librarians
  1. Tez No: 583143
  2. Yazar: HAZEL DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT BULUTHAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite kütüphanecilerinin örgütsel yaratıcılık algılarının belirlenmesidir. Katılımcıların örgütsel yaratıcılık algılarının belirlenmesi amacı ile Balay (2010) tarafından geliştirilen“Örgütsel Yaratıcılık Ölçeği”kullanılmıştır. Üniversite kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin sayısı 607 olarak tespit edilmiştir. Araştırma, üniversite kütüphanelerinde görev yapan 154`ü kadın ve 149`u erkek olmak üzere toplam 303 kütüphanecinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Araştırma verileri, katılımcıların kişisel bilgileri ve“Örgütsel Yaratıcılık Ölçeği”aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, katılımcıların kişisel özelliklerinde ve ölçek maddelerinde betimsel istatistikler, değişkenler ile örgütsel yaratıcılık ve boyutları arasındaki farkı test etmede Mann-Whitney U ve Kruskall-Wallis H testi, örgütsel yaratıcılık ile boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemede Spearman Korelasyon testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre üniversite kütüphanecilerinin örgütsel yaratıcılık algılarının yüksek olduğu görülmüştür. Örgütsel yaratıcılık ve boyutlarının cinsiyet, yaş, üniversite türü, çalışma birimi, mesleki deneyim ve kurumdaki çalışma süresi gibi değişkenlere göre istatistiksel anlamda kısmen anlamlı bir fark olduğu sonucuna varılmıştır. Örgütsel yaratıcılık ile sırasıyla bireysel boyut arasında pozitif yönde orta düzeyde, yönetsel boyut arasında pozitif yönde oldukça yüksek düzeyde ve toplumsal boyut arasında yüksek düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the organizational creativity perceptions of university librarians.“Organizational Creativity Scale”developed by Balay (2010) was used to determine the organizational creativity perceptions of the participants. The number of librarians working in university libraries has been determined as 607. The research was carried out with the participation of a total of 303 librarians including 154 females and 149 males working in university libraries. The research data were collected through the personal information of the participants and the“Organizational Creativity Scale”. In the analysis of the data, descriptive statistics in the personal characteristics of the participants and in the scale items were tested by MannWhitney U and Kruskal-Wallis H test to determine the difference between variables, and organizational creativity and its dimensions, and Spearman Correlation test was applied to determine the relationship between organizational creativity and its dimensions. According to the results obtained from the research, it is seen that university librarians' perceptions of organizational creativity are high. It is concluded that there is a statistically significant difference in organizational creativity and dimensions according to variables such as gender, age, type of university, work unit, professional experience, and working time in the institution. In terms of organizational creativity, it is determined that it has a medium level statistically positive relationship with personal dimension, a high level of positive relationship with administrative dimension, and a high level of positive relationship with social dimension, respectively.