Okullarda çalışan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin mesleki beklentilerinin okul yöneticileri tarafından karşılanma düzeyinin belirlenmesi
Determination of the level of meeting the professional expectations of the school counselors and psychological counselors working in schools, by school administrators
  1. Tez No: 583161
  2. Yazar: MELTEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezin hazırlanma amacı, okullarda çalışan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin mesleki beklentilerinin okul yöneticileri tarafından karşılanma düzeyinin belirlenmesidir. Günümüzde her türden ve kademeden okula rehber öğretmen ataması yapılmaktadır. Ancak henüz bir meslek yasası olmaması ve sıklıkla değişen yönetmelikler sebebiyle okullardaki uygulamalarda tam anlamıyla bir standardizasyon sağlanamamakta bu durum ise rehber öğretmenle idareciler arasında problemlere sebep olmaktadır. Araştırmada Sarıyer İlçesinde görev yapan rehber öğretmenlerin mesleki beklentilerinin okul yöneticileri tarafından karşılanıp karşılanmadığı çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 42'si kadın, 13'ü erkek toplam 55 rehber öğretmen oluşturmaktadır. Öncelikle İstanbul Sarıyer ilçesinde görev yapan tüm rehber öğretmenlere“Okulda çalışan bir Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen olarak, okul idaresinden beklentileriniz nelerdir?”şeklinde açık uçlu bir soru yöneltmiş, bu soruya 52 rehber öğretmen cevap vermiştir. Gelen cevaplar ve Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği'nde rehber öğretmenlere atfedilen görevler göz önünde bulundurularak 30 soruluk bir anket hazırlanmış ve 37'si devlet okullarında, 18'i özel okullarda çalışan toplam 55 rehber öğretmene uygulanmıştır. Uygulanan anketin cevapları sınırlayabileceğinden hareketle yarı yapılandırılmış bir görüşme formu hazırlanmıştır. Form; Rehber öğretmenlerin fiziksel çalışma koşulları, okul müdürlerinin rehberlik servisine bakışı, rehber öğretmenlerin kişisel gelişimlerine yönelik tutumu, çatışma durumlarında idareci tutumu, rehber öğretmenin okul içi kararlara katılımı ile ilgili tutumu olmak üzere 5 ayrı temada, 10 soru içermektedir. Görüşmeler devlet ve özel okullarda çalışan 11 kadın, 4 erkek olmak üzere 15 rehber öğretmenle yapılmıştır. Nicel veriler IBM SPSS 23 programıyla analiz edilmiş, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi ise Betimsel İçerik Analizi çerçevesinde MAXQDA (versiyon 18.2) kullanılarak yapılmıştır. Tez, giriş, literatür, yöntem, bulgular, sonuç ve öneriler olmak üzere beş bölümden oluşmuştur. Araştırmada yararlanılan kaynaklar, veri toplamada kullanılan anket ve görüşme formuna ise tezin son kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the preparation of this thesis is determination of the level of meeting the professional expectations of the school counselors and psychological counselors working in schools, by school administrators. Today, school counselor assignment is been done for all types and levels of schools. However, due to the lack of a professional law and frequently changing regulations a complete standardization cannot be achieved in the practices in schools ,all these cause some problems between the school counselors and the administrators. In the research, it was examined in terms of various variables whether the professional expectations of the school counselors working in the district of Sarıyer were met by the school administrators. The target population of the study is consisted of 55 school counselors 42 of them female and 13 male. First of all, the surveyor asked that question to all the school counselors, working in the district of Sarıyer in Istanbul ;“As a psychological counselor and school counselor what are your expectations from school administration?”52 school counselors answered this question as an open-ended question. A 30-question, survey was prepared by taking into consideration the answers and the tasks assigned to school counselors in the Regulation on Guidance and Psychological Counseling Services of the Ministry of Education .This questionnaire was applied to 55 school counselors; 37of them working in public schools and 18 in private schools. A semi-structured interview form was prepared based on the fact that the applied questionnaire could limit the answers. The form, includes 10 questions on 5 different themes which are ; The physical working conditions of the school counselors,the attitude of the school principals to the guidance service, the attitude of the school principals towards their personal development, the attitude of the school principals in conflict situations, the attitudes of school counselors on their participation in school decisions. Quantitative data were analyzed using the IBM SPSS 23 program and Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis Test were used. The analysis of the qualitative data was done by using MAXQDA (version 18.2) in the context of Descriptive Content Analysis. The thesis consists of five chapters which are introduction, literature, method, findings, results and recommendations. The sources used in the research, the questionnaire used in data collection and the interview form are given in the last part of the thesis.