Okul öncesi eğitim programlarının karşılaştırılması: Türkiye, Rusya ve Finlandiya
Comparative analysis of pre-school programs Turkey, Russia and Finland
  1. Tez No: 583191
  2. Yazar: ŞEYDA ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de uygulanan okul öncesi eğitim programıyla Rusya ve Finlandiya'da uygulanan okul öncesi eğitim programının çeşitli boyutlar (yapı, genel amaçlar, kazanım, içerik, eğitim durumları, ölçme-değerlendirme ve ek programlar) açısından karşılaştırılmasıdır. Araştırmada nitel araştırma modellerinden tarama modeli, yaklaşım olarak karşılaştırmalı eğitim yaklaşımlarından yatay yaklaşım ve veri analiz yöntemi olarak da doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin karşılaştırılması sonucunda ulaşılan sonuçlar şöyledir; Programların yapı boyutunda, Türkiye'de merkezi bir program uygulanırken, Rusya okul öncesi eğitim devlet standardının, uygulama yükümlülüğünde %60'lık kısmının, ülke genelinde eğitim birliğini oluşturmak amacıyla zorunlu olduğu, Finlandiya'da ise çerçeve bir okul öncesi eğitim planının belirlendiği ancak yerel yönetimlerin program hazırlama zorunluluğunun olduğu görülmüştür. Programların amaçları boyutunda, Türkiye, Rusya ve Finlandiya'nın çocukların bütünsel gelişimini desteklemeyi, ilkokula hazırlık sürecini sağlamayı ve eğitime eşit erişimin ülke genelinde sağlanmasını amaç edindiği görülmektedir. Programların kazanım boyutunda, Türkiye'de öz bakım becerileri kazanımlarının, Rusya ve Finlandiya'da karşılığının tam olarak olmadığı, Finlandiya'da çevre ve doğa çalışmaları kazanımlarının diğer ülkelere göre farklı olduğu belirlenmiştir. Programların, içerik boyutu kavramlardan oluşmaktadır. Türkiye, Rusya ve Finlandiya programlarında, kavramların hangi zaman aralığında çocuklara aktarılacağı belirlenmemiş, çocukların hazır bulunuşluk düzeylerine göre, öğretmenin seçimine bırakılmıştır. Programların eğitim durumları boyutunda ülkelerin, okul öncesi eğitimde oyunla öğrenmeyi ön plana aldıkları görülmektedir. Programların ölçme-değerlendirme boyutunda Türkiye ve Finlandiya'da çocuğun değerlendirme sürecinin öğretmen gözlemiyle yapıldığı, Rusya'da ise öğretmen gözlemiyle birlikte, uzmanlar tarafından uygulanan standart testler ile yapılabileceği belirtilmiştir. Finlandiya'nın, Rusya ve Türkiye'den farklılaşarak, okul öncesi dönemde çocuğun öz değerlendirme becerisi kazanmasına önem verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research with pre-school education program implemented in Turkey, Russia and various sizes of pre-school education program in Finland (structure, general purposes, content, education levels, assessment and additional programs) are compared. In the research, screening model which is one of the qualitative research models, horizontal approach which is comparative education approach and document analysis method is used as data analysis method. The results obtained as a result of the comparison of the obtained data are as follows; The size structure of the program, a central program is implemented in Turkey, the state pre-school education Russian standards, the 60% portion of the application requirements, the country that it is necessary to create the education unions in general, while in Finland the framework of the determination of a pre-school education plans, but local It is seen that the administrations are obliged to prepare programs. The size of the aims of the program, Turkey, Russia and Finland support the holistic development of children, ensuring equal access to education primary school preparatory process and the country is seen as aimed at ensuring general. Program of the gain size, the achievements of Turkey in self-care skills, the provision is not exactly in Russia and Finland, the environment and nature studies of its gains in Finland is determined to be different than in other countries. Content dimension of the programs consists of concepts. Turkey, Russia and Finland in the program, in which time range determined to be transferred to the children of concepts, according to children's readiness levels, the choice is left to the teachers. In terms of the educational status of the programs, it is seen that countries prioritize game learning in preschool education. Programs in Turkey and the size of the assessment is carried out by observation of the child's teacher evaluation process in Finland, together with the observation of teachers in Russia are expressed can be done with standardized tests administered by specialists. Finland, Russia and differentiating from Turkey, the child in the preschool period were found to give importance to gain skills self-assessment.