Romantik ilişki yaşayan bireylerde çok boyutlu kıskançlık ile ilişkili değişkenler
Variables associated with multimensional jealousy in people with romantic relationship
- Tez No: 583194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada romantik ilişkisi olan bireylerde kıskançlığın, sosyo-demografik değişkenler, ikili ilişkilerde güven ve benlik saygısı düzeyleri ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu romantik ilişki yaşayan 458 nişanlı veya evli bireyler oluşturmuştur. Katılımcılar, Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği (ÇBKÖ), İkili İlişkiler Güven Ölçeği (İİGÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formunu cevaplamıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Tüm analizlerde p< .05 hata payı üst sınır olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda, bilişsel kıskançlığın eğitim düzeyi, gelir düzeyi, ikili ilişkilerde güven ve benlik saygısıyla ilişkili olduğu, duygusal kıskançlığın ilişkinin geleceğine yönelik beklenti düzeyi ve ikili ilişkilerde güven ile davranışsal kıskançlığın ise yaş, eğitim düzeyi, ilişkinin geleceğine yönelik beklenti düzeyi ve ikili ilişkilerde güvenle ilişkili olduğu görülmüştür. Cinsiyet, algılanan fiziksel görünüş, ilişki doyumu ve görüşme sıklığı ise bilişsel, duygusal ve davranışsal kıskançlıkla ilişkili değildir. Elde edilen bulgular ilgili literatüre göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between jealousy, sociodemographic variables, trust and self-esteem levels in dyadic relations were investigated in individuals with romantic relationships. The study group were consisted of 458 engaged or married individuals who had romantic relationships. Participants responded the Multidimensional Jealousy Scale (MJS), the Dyadic Trust Scale (DTS), the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) and the personal information form which was developed by the researcher. Pearson correlation analysis and multiple regression analysis were used to analyze the data.