Changes in psychological well-being after disclosing negative autobiographical memories
Olumsuz otobioygrafik anıların anlatılmasından sonra psikolojik iyi olma halindeki değişiklikler
- Tez No: 583199
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Olumsuz deneyimlerin duygusal olarak ifade edilmesi uzun yıllar boyunca fiziksel ve psikolojik sağlıkla ilişkilendirilmiştir (Pennebaker, 1997). Bu çalışmann üç temel amacı vardır: 1) Daha önce anlatılmamış otobiyografik anıların açığa vurulmasının daha önce anlatılmış anılara göre daha yararlı olup olmadığını test etmek. 2) Utanç ve suçluluk anılarının anlatılmasının sağlık sonuçları açısından farklılık gösterip göstermediğini bulmak. 3) İyi olma halini belirleyen etkenleri saptamak. Bu hedeflere ulaşmak için katılımcılar rastgele üç gruba ayrılmış (daha önce anlatılmamış utanç, suçluluk anısı ve anlatılmış olumsuz anı) ve her biri 20 dk. süren yazma seanslarına katılmışlardır. İyi olma hali yazma deneyiminden önce, hemen sonrasında ve 1 ay sonrasında ölçülmüştür. Sonuçlar anlık psikolojik ve fiziksel semptomların azaldığını, uzun vadede ise kötüleştiğini göstermiştir. Utanç ve suçluluk anıları farklılık göstermemiş ancak daha önce anlatılmamış anı yazan grup anlatılmış anı yazan gruba göre yazma deneyiminden olumsuz bir şekilde etkilenmiştir. Son olarak, olumsuz duyguların ve olayın çözümlenmesinin iyi olma halini belirlediği bulunmuştur. Bu çalışma utanç ve suçluluk anılarıyla önceki çalışmaların bulgularını elde edememiştir. Ayrıca, ters yönde bulunan etki bu yöntemin yararlarının belirli türden anılar ve sağlık ile sınırlı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Emotional disclosure of negative experiences has long been associated with improvement in physical and psychological health (Pennebaker, 1997). The present study has three main goals: First, to test whether disclosure of previously undisclosed autobiographical memories (AMs) is more beneficial than disclosed memories. Second, to find whether disclosing shame and guilt memories differs in terms of health consequences. Third, to determine the predictors of well-being. To achieve these goals, participants were randomly assigned to three groups: undisclosed shame, guilt or disclosed negative memory, and attended three writing sessions. Well-being measures were collected before, immediately after writing and one month after the writing sessions. Results revealed that, contrary to our hypotheses, immediate psychological and physical symptoms decreased through writing sessions. However, in long term psychological and physical health deteriorated. Shame and guilt memories did not show any difference, but undisclosed memory groups were affected more negatively by emotional disclosure than disclosed memory group. Finally, negative affect and resolution were found to be significant predictors of well-being. Overall, the present study failed to replicate previous studies with shame and guilt memories. Moreover, the reverse effect demonstrated that benefits of emotional disclosure might be more restricted to certain types of memories and health outcomes.