Durum uzay modelleriyle mekansal süreç analizi
Analysis spatial processes by state-space models
  1. Tez No: 58320
  2. Yazar: SEVGİ YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER L. GEBİZLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, mekansal süreçler için otoregresif modellerin durum-uzay modeline dönüştürülmesi amacıyla, latisde yer alan süreç gözlemlerinin skaler, vektör ve şerit halinde taranmasına bağlı olarak durum vektörü tanımlanmış ve Kalman filtresiyle durum vektörünün tahmini ele alınmıştır. Çalışmanın özgün yanını oluşturan son bölümde latisin şerit halinde taranması durumunda Kalman filtresi kullanılarak gözlemlerin iyileştirilmesi konusu sunulmuştur. Konuyla ilgili ve gerçek verilere dayanan bir uygulama örneği de verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Otoregresif mekansal süreç, Kesikli-mekan, Durum-uzay modeli, Kalman filtresi 3
Özet (Çeviri)
This works attempts to represent autoregressive (AR) spatial processes by state-space models through the scalar, vector and stript scanning.Further, the prediction of the imbedded state vectors is performed by Kalman filter methodology. This original contribution of the work is proposing a method on the application of the Kalman filter algorithm to estimate a two dimensional spatial AR process through the stript scanning of observations in a lattice set up.In this regard, a new approach is introduced and a real data application is provided. Key Words : Autoregressive spatial process, Discrete-location, State-space model, Kalman filtering.