'De facto' nüfus sayımından 'De Jure' nüfus sayımına geçişin getireceği istatistiki problenler ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 58321
  2. Yazar: BAHAR UYSAL BAŞTİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. L. ÖMER GEBİZLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, nüfus sayımının genel nitelikleri, nüfus sayım yöntemleri açıklanmıştır. Nüfus sayımlarında uygulanmakta olan de facto ve de jure yöntemleri anlatılmıştır. Ülkemizde uygulanmakta olan de facto yönteminden de jure yöntemine geçildiği durumda karşılaşılacak problemler üzerinde durulmuştur. Ülkelerarası karşılaştırmalar yapılarak öneriler sunulmuştur. De facto nüfus ile de jure nüfus arasındaki farkın gözlenmesi amacıyla il toplamları, il merkezi ve ilçeler ve bucak ve köy toplanılan bazında analizler yapılmıştır. Bu analiz için 1990 Genel Nüfus Sayımı'ndan çekilen yüzde beş örneklem kullanılmıştır. Araştırma sonucunda de facto ve de jure nüfus arasında yerleşim birimleri ve nüfusun nitelikleri yönünden önemli farklılıklar olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Nüfus Sayımı, De facto Nüfus, De jure Nüfus
Özet (Çeviri)
In this work, the general characteristics of population census and population census methods have been explained. The population census methods, de facto and de jure have been discussed. Some problems and solution proposals regarding the transition from de facto to de jure approach in population censuses have been analysed. Some analysis have been done in order to examine the differences between de facto and de jure population in the base of province total, province center and subprovinces and subdistrict and villages. For these analysis 5% sample of 1990 General Population Census results have been used. At the end of this work, some important differences have been examined between de facto and de jure population in terms of residence place and some population characteristics. KEY WORDS: Population Census, De facto Population, De jure Population