Türkiye'de tasarruf açığının karşılanmasında bireysel emeklilik sistemi
The individual pension system on meeting saving deficit in Turkey
  1. Tez No: 583235
  2. Yazar: MEHMET SEKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye'nin son yıllarda değişen demografik özellikleri, tıpta yaşanan gelişmelerle birlikte uzun yaşam beklentileri, emeklilikte daha kaliteli hayat isteği ve sosyal güvenlik sisteminin hem ekonomik hem de sosyal beklentileri karşılayamaması gibi pek çok neden yeni bir emeklilik sistemi arayışına neden olmuştur. Bu doğrultuda, Türkiye'de hayata geçen bireysel emeklilik sistemi ile insanlar, aktif çalıştıkları dönemde tasarruf yaparak çalışma dönemi sonunda emeklilik gelirlerine ek bir gelir elde ederek hayat kalitelerini devam ettirmeyi hedeflemektedirler. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde yapılan tasarrufların biriktirdiği fonlar ile oluşan finansal denge, kalkınmasını tamamlamış ve gelişmiş ülkelerin makroekonomik göstergelerinde sağladığı iyileşmelerle birlikte birçok ülke bireysel emeklilik sistemlerini daha cazip hale getirmek için politikalar üreterek, reformlar gerçekleştirmektedir. Türkiye'de toplumun gösterdiği tasarruf eğilimleri içinde bireysel emeklilik sisteminin yerinin belirlenmesi ve yapılan yenilikler ve değişikliklerin bireysel emeklilik sistemine ve tasarruflara katkılarının ne olduğunun tespiti sistemin gelişmesi ve yapılacak yeni reformlar için kilit konumdadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin tasarruf açığının karşılanmasında etkisi ve öneminin bazı değişkenler ile açıklanmasını sağlamaktır. Çalışmada Literatürsel Tarama Yöntemi kullanılmış, 2003-2018 yılları arasındaki resmi veriler esas alınarak sistemin bireylerin tasarruflarına nasıl bir etkisinin olduğu ve bireysel emeklilik sisteminde yapılan reformların ulusal tasarruflara katılma üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca seçilmiş bazı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tasarruf oranları ve bireysel emeklilik sistem performansları da incelenmiştir. Elde edilen istatiksel bulgular, İkincil analiz ve içerik analiz tekniği kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçları tablo, grafik, histogram vb. araçlarla betimsel olarak gösterilerek açıklanmış ve yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda Bireysel Emeklilik Sistemi'nin güçlü ve zayıf yönleri ile sistemin büyümesi ve gelişmesi adına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Changing demographics in Turkey in recent years, long life expectancy, together with developments in medicine, the retirement in better quality of life desire and the social security system has led to a new pension system seeking many reasons as to satisfy both the economic and social expectations. In this context, people with the pension system implemented in Turkey, at the end of the study period by making savings in the period they are working actively to obtain additional income for retirement income are aiming to maintain their quality of life. The financial balance created by the savings accumulated through the private pension system has completed its development, and with the improvements in the macroeconomic indicators of developed countries, many countries produce policies and make reforms to make private pension systems more attractive. Turkey in determining the location of the private pension system in saving trends shown by the community and the development of what is determined to be the contribution of applied innovations and changes to the pension system and the savings system and do are key to the new reforms. The purpose of this study, the effect of the pension system to meet the deficit in Turkey and the importance of saving is to be explained by some variables. In this research, the literature review method was used and the effect of the system on individual savings and the effects of the reforms in the private pension system on participation in national savings were investigated based on the official data between 2003-2018. In addition, savings rates and individual pension system performances of some selected developed and developing countries were also examined. Statistical findings were evaluated using Empirical Research Techniques. The statistical results were evaluated by using secondary analysis and content analysis techniques. Evaluation results of tables, graphs, histograms and so on. and explained and interpreted by means of descriptive tools. As a result of the study, suggestions were made for the strengths and weaknesses of the Private Pension System and for the growth and development of the system.