Acil serviste ST yükselmesiz myokard infarktüsü (NSTEMI) ve anstabil anjina pektoris (AAP) hastalarının tanısında kardiyogonyometrinin tanısal değerinin araştırılması
Investigating the diagnostic value of cardiogoniometry in identifying patients with non-st segment elevation myocardial infarction (NSTEMI) and unstable angina pectoris (UAP) in the emergency department
  1. Tez No: 583234
  2. Yazar: MERVE AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇLÜ SELAHATTİN KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
GİRİŞ: Dünya üzerinde en sık ölüm nedenlerinden biri olduğu bilinen iskemik kalp hastalıklarına, acil tıp hekimlerinin sıklıkla ilk karşılaşan hekim grubu olması; onların bu konudaki deneyimlerini arttırmış durumdadır. Ülkemizde hastane başvurularının %40'tan fazlasını kabul eden acil servislerde yaşamı tehdit eden akut koroner sendrom tanısını hızlı ve doğru bir şekilde koymak hayati önem arz etmektedir. AMAÇ: Acil serviste ST yükselmesiz miyokard enfarktüsü (NSTEMI) ve anstabil anjina pektoris hastalarının tanısında kardiyogonyometrinin tanısal değerinin incelenmesi. YÖNTEM: Çalışmamız Ege Üniversitesi Etik Kurulu onayı ve T.C. İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumundan onay alındıktan sonra Kasım 2016- Nisan 2018 tarihleri arasında yapıldı. Toplam üç merkezde (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı, Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı) acil servise göğüs ağrısı ve eşleniği şikayetler ile başvuran ve sonuçta AAP veya NSTEMI tanısı almış ve koroner anjiyografi için yatış yapılmış 341 hasta alındı. Tüm hastalardan bilgilendirilmiş gönüllü olur onam formu alınarak CGM uygulandı. Hastaların acil serviste yapılan diğer tanı ve tedavi süreçlerine müdehale edilmedi. İlk başvuruda STEMI tanısı alması, solunum durması, kalp durması, ciddi bilinç değişikliği, ventriküler fibrilasyon, ventriküler taşikardi saptanması, anstabil taşikardi, anstabil bradikardi, hastanın düz yatırılamayacağı kadar ciddi kalp yetmezliği ve akciğer ödemi olması, kardiyojenik şok, önemli kardiyak ektopik atımların varlığı, kalp pili (pacemaker) varlığı, taşikardi (150 atım/dak.,demet dal bloğu ve/veya atrial fibrilasyon), CGM yapılamayan hastalar (hareketsiz veya soluksuz kalamayacaklar), koroner anjiyografi yapılmayan veya yapılamayan hastalar, çalışmaya katılmak istemeyen ve onamı alınamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Yapılan koroner anjiyografilerin CGM sonucuna kör bir kardiyoloji hekimi tarafından yorumlanması sağlandı. Akut koroner sendrom tanısında altın standart olan koroner anjiyografi sonuçları ile CGM ve diğer tanısal testlerin sonuçları karşılaştırılarak tanısal etkinlik araştırıldı. BULGULAR: Çalışma boyunca acil servise göğüs ağrısı ve eşleniği yakınma ile başvuran 6205 hastanın, 5356 kadarı dışlama kriterlerini karşıladığı için ve geriye kalan hastalardan çeşitli sebepler ile (hasta reddi, yaş komorbidite sebebi ile medikal izlem kararı alınan veya koroner anjiyografi sonucuna ulaşılamayan) koroner anjiyografi yapılmayan hastalar çalışma dışı bırakıldıktan sonra, geriye kalan 341 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 59,5±12,5'di. Hastaların %69,5'i (n=237) 65 yaş altındaydı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Emergency medicine physicians have a vast majority of experiences in ischemic heart diseases, which are well-known to be one of the most common causes of mortality in the World, as they are often the first group of physicians in encountering these diseases. It is important to diagnose the life-threatening acute coronary syndromes promptly and accurately in the emergency departments, which accept more than 40% of patients arriving at hospitals in our country. OBJECTIVE: The aim of the study is to investigate the diagnostic value of cardiogoniometry (CGM) in identifying patients with non-ST segment elevation acute myocardial infarction (NSTEMI) and patients with unstable angina pectoris in the emergency department. METHOD: Our study was conducted between November 2016 and April 2018 after the approvals of Ege University Ethics Committee and of Turkish Medicines and Medical Devices Agency had been granted. A total of 341 patients presenting in the emergency department with chest pain and correlated complaints, who were diagnosed with either NSTEMI or UAP, and who were hospitalized to undergo a coronary angiogram were included in the study at three study sites (Ege University, Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine; Ümraniye Training and Research Hospital, Department of Emergency Medicine; and Ankara Yıldırım Beyazıt University, Medical Faculty, Department of Emergency Medicine). After collecting the informed consent forms from all volunteering patients, CGM was performed in each patient. Other diagnostic or treatment procedures, which the study patients would undergo, were not intervened in the emergency department. The patients were excluded at baseline if they were diagnosed with STEMI, ventricular fibrillation or ventricular tachycardia; if they developed a respiratory arrest or cardiac arrest, if they had severe changes in consciousness, if they had unstable tachycardia or unstable bradycardia, had a severe cardiac failure or pulmonary edema not allowing the patient to lie flat, if they were in cardiogenic shock, if they had significant cardiac ectopic beats, had cardiac pacemakers, had tachycardia (150 beats/min, bundle branch block and/or atrial fibrillation), had a contraindication for performing CGM (patients who cannot lie down still and who cannot comply with the orders of not to breathe), if they did not or was not able to undergo a coronary angiogram, if they were unwilling to participate in the study and if they did not consent to the study. Coronary angiograms were interpreted by a cardiologist blinded to the results of CGM results. The diagnostic efficacy was investigated by comparing the results of the coronary angiogram, which is a golden standard in diagnosing an acute coronary syndrome, with those of CGM and of the other diagnostic tests. RESULTS: Of the 6205 patients who presented at the emergency department with the complaints of chest pain and correlated symptoms; a total of 341 patients were included in the study because 5356 patients were excluded as they did not comply with the inclusion criteria and as the remaining patients were excluded because they did not undergo a coronary angiogram due to various reasons (patients who were decided to be followed-up medically due to patient's rejection, due to the age of the patients or due to presence of comorbidities. The patients were excluded, too, if their coronary angiograms were unavailable). The mean age of the patients was 59.5±12.5 years. The ratio of the patients under the age of 65 was 69.5% (n=237) of the study population.