OSTEOKONDRODİSPLAZİLERDE SERUM C-TİP NATRİÜRETİK PEPTİD PLAZMA DÜZEYİ
SERUM C-TYPE NATRIURETIC PEPTIDE PLASMA LEVEL IN OSTEOCONDRODISPLASIA
- Tez No: 583236
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DARCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
İskelet displazisi; anormal enkondral osifikasyon ile giden, heterojen bir hastalık grubu olup tiplendirmesi oldukça karmaşıktır. Natriüretik peptid ailesinden, C-tip natriüretik peptid (CNP)'nin kemik gelişiminde rol oynadığı gösterilmiştir. İskelet displazi tiplerinden bazılarında CNP düzeyleri yüksek bulunmuştur. Bu çalışmada amaç, kemik gelişiminde etkin olan CNP'nin iskelet displazi tipleri için belirteç olarak kullanılabilme olasılığını değerlendirmek, tiplendirmesini sağlamada rolünü araştırmaktır. Yaşları 0,5-18 yaş olan 75 iskelet displazili hastadan katılmayı kabul eden 37 hasta çalışmaya alındı. Olguların öyküleri alınarak,fizik bakı ve antropometrik ölçümleri yapıldı, kemik surveyleri değerlendirildi. Yaş grupları benzer, 49 sağlıklı çocuk kontrol grubunu oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubunda plazmada CNP (ng/ml) ELISA yöntemi ile çalışıldı. Hasta grubun 11'i kız (%29,7), 26'sı erkek (%70,3); sağlıklı grubun 24'ü kız (%48,9), 25'i erkek (%51,1) idi. Hasta grubu; akondroplazili 17 (% 45,9), spondiloepifiziyal displazili 6 (%16,2), metafizyel displazili 5 (%13,5), epifizyel displazili 2 (%5,4), hipokondroplazili 2 (%5,4), akromezomelik displazili 1 (%2,7) ve sınıflandırılması yapılamayan 4 (%10,8) olgudan oluşmakta idi.
Özet (Çeviri)
Skeletal dysplasia is a heterogeneous group of disease, leading to abnormal enchondral ossification and typing is quite complex. C-type natriuretic peptide (CNP), one of the members of the natriuretic peptide family, has been implicated to play a role in bone development. CNP levels were high in some types of the skeletal dysplasia. The aim of this study is to evaluate the possibility of using CNP, which is effective in bone development, as a marker for skeletal dysplasia types and to investigate its role in typing. Participants were thirty-seven patients [ages 6 months to 18 years (26 girls, 11 boys)], who accepted to participate in the study from 75 skeletal dysplasia patients. All subjects were physically examined and anthropometric measurements were obtained, bone surveys were evaluated. A control group of 49 healthy children [ages 6 months to 18 years (24 girls, 25 boys)], was included. ELISA method was used to assess CNP (ng/ml) plasma levels. The patient group consisted of 17 patients (45,9%) with achondroplasia, 6 patients (16,2%) with spondyloepiphysial dysplasia , 5 patients (13,5%) with metaphysical dysplasia, 2 patients (5,4%) with epiphysial dysplasia, 2 patients (5,4%) with hypochondroplasia, one patient with acromesomelic dysplasia (2,7%) and 4 patients (10,8%) with unclassified skeletal dysplasia.