Tüketicilerin otomobil marka tercihlerinde marka değeri boyutları üzerine bir araştırma
A research on brand equity dimensions on consumers' car brand preferences
- Tez No: 583281
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüz pazarlama dünyasında marka değeri, hem tüketicileri hem de işletmeleri yakından ilgilendiren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden yoğun rekabet koşullarında işletmeler açısından tüketici temelli marka değerinin ölçülmesi ve izlenmesi oldukça önemlidir. Literatürde yapılan çalışmalar tüketicilerin marka tercihinde marka değeri kavramının önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada marka değeri boyutları incelenmiştir. Araştırma kapsamında marka değeri boyutları markanın algılanan kalitesi ve farkındalığı, marka bilinirliği ve marka bağlılığı olarak şekillenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre marka değeri boyutlarının taşıdığı önemin markalara göre farklı olduğu görülmüştür. Ayrıca markanın algılanan kalitesi ve farkındalığı ile marka bilinirliğinin marka bağlılığı üzerinde olumlu etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's marketing world, brand equity emerges as a concept closely related to both consumers and businesses. Therefore, in conditions of intense competition, it is very essential to measure and monitor consumer-based brand equity in terms of enterprises. In the literature, studies reveal that the concept of brand equity is important in the brand preference of consumers. In this study, brand equity dimensions were examined. The scope of work performed within the framework of the research, the dimensions of brand equity were shaped as perceived quality, awareness, recognition and loyalty of brand. According to the findings of the research, it was observed that the importance of dimensions of brand equity were different from brand to brand. In addition, it has been found that perceived quality, awareness and recognition of brand have a positive impact on brand equity.