The role of country of brand, country of manufacture and self-congruence in influencing Turkish automobile customers' brand personality perceptions, purchase intentions and willingness to pay price premium
Marka ülkesi, üretim ülkesi ve öz imajın; Türk otomobil tüketicilerinin marka kişiliği, satınalma tercihi ve fazla ödeme isteği üzerindeki etkisi
- Tez No: 675173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Şirketler, satın alma ve birleşmelerle büyük gruplar haline gelmekte ve üretimlerini çok farklı lokasyonlara kaydırmaktadır. Bu sebeplerle, üretim ülkesi ve marka (menşei) ülkesi, marka imajını ve tüketici tercihlerini etkileyebilmektedir. Tüketici kararlarında, öz imaj güçlü bir yere sahip olduğundan, öz imajın söz konusu ülke ile uyumu da satın alma kararında önemli bir rol oynayabilmektedir. Hızla artan fiyatları ile otomobil almak Türk tüketicisi açısından kritik durumdadır, ayrıca Türkiye, kendi markası altında bir otomobil üretmeye çok yakındır, buradan hareketle bu araştırma Türk tüketicisinin farklı üretim yerleri ve ülke markaları üzerindeki algısını aydınlatabilecektir. Çalışmanın amacı, Türk tüketicisinin üretim ülkesi ve marka ülkesi üzerindeki davranışsal tepkisini tespit etmektir. Çalışmada 2 Marka ülkesi (Türk ve Alman) X 2 Üretim Ülkesi (Türkiye ve Almanya) X 2 Öz İmaj (Yüksek ve Düşük) üzerinden yazı tabanlı bir deney setinde, tüketicilerin marka kişiliği, satın alma niyeti ve fazla ödemeye istekliliğe dair algıları farklı ülkeler bağlamında ölçülmüştür. Ülkelere verilen değerin saptanabilmesi amacıyla da tüketicilerin ülkelerle olan öz imaj uyumları moderatör değişkenler olarak kullanılmıştır. Çalışma, Türkiye'nin farklı şehirlerinden 340 katılımcıya internet üzerinden anket gönderimi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Faktör ve güvenilirlik analizleri sonrasında çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) ile sonuçlar yorumlanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, bağımlı değişkenler olan marka kişiliği, satın alma niyeti ve fazla ödemeye isteklilik, marka ülkesi ve üretim ülkesi farklılıklarından önemli ölçüde etkilenmektedir. Marka ülkesinin üretim ülkesinden daha etkili olduğu da ortaya çıkmıştır. Bunlara rağmen, öz imajın moderasyon etkisinin sınırlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Companies have gathered in huge groups by mergers and acquisitions with an increasing pace, also each firm can shift their production to various places for numerous reasons. In that sense, country of production place and brand origin could influence brand image and consumer preferences. Consumer's self-image is one of the powerful substances in their decisions, their congruence with that specific country play role in their purchase behavior as well. With rapidly increasing prices, automobile purchase decision is important for Turkish customers, also Turkey is on the edge of producing an own branded automobile, that's why this study could enlighten the Turkish customer's perception on countries' automobile brands and production places. Aim of this study is to examine the effects of country of brand and country of manufacturing on behavioral responses of Turkish customers. Over a 2 (Country of brand: Turkey vs Germany) X 2 (Country of manufacturing: Turkey vs Germany) X 2 Self-image congruence (High vs Low) text-based experiment, consumers' perceptions of car brand's personality as well as customers' purchase intention and willingness to pay price premium are measured as their behavioral responses towards different country settings. Self-congruence on country is used as moderating variable to represent how they value countries. Study is maintained by distributing online questionnaires to 340 participants from various cities of Turkey. After completing factor and reliability analysis, MANOVA is used to test the hypotheses. According to the results of the study, all dependent variables; brand personality; purchase intention and willingness to pay price premium have been significantly affected by country of brand and country of manufacturing, while country of brand is slightly more influential than manufacturing. However, moderating effect of self-congruence is rather limited.