Şevkânî'nin İrşâdü'l-Fuhûl adlı eserinde ef'âlu'r-rasûl
Ef'âlu'r-rasûl in the work of Şevkin's Irsadu'l-Fuhûl
  1. Tez No: 583293
  2. Yazar: AHMET BATUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Müçtehitlerin genel olarak üzerinde ittifak ettikleri şer'î kaynaklar kitap, sünnet, icma ve kıyas olmak üzere dörttür. Bu temel kaynaklardan birisi olan Sünnet'in bir kısmını teşkil eden ef'âlu'r-rasûl de, fıkıh usûlünun önemli konularından biridir. Dinî hükümlerin Kitap'tan sonra ikinci sırada gelen Sünnet'ten istinbat edilmeleri, bu konunun bilinmesinin nedenli gerekli olduğunu ortaya koymaktadır. Şer'î hükümlerde taklidi kabul etmeyip, içtihad yoluyla hükümleri belirlemeyi prensip edinen Şevkânî, diğer ilimlerde olduğu gibi fıkıh ve fıkıh usulü ilimlerinde de önemli bir farklılığa sahiptir. Bu farklılığı sergilediği alanlardan birisi de fıkıh usulü ile ilgili günümüze ulaşan“İrşâdü'l-fuhûl ilâ tahkiki'l-hak min 'ilmi'l-usûl”adlı eseridir. Memzûc metodla yazılmış yani mütekellim ve fukahâ usulünün herbirinden istifade edilerek kÂleme alınmış usûl kitaplarındandır. Tek cilt olarak basılan eserin 16 sayfası ef'âlu'r-rasûl konusuna ayrılmıştır. Tezimizde Şevkânî'nin usulü ile ilgili genel kanaatin yanında onun ef'âlü'r-rasûl hakkında görüşü verilmeye çalışılmıştır. Zira onun bu konudaki görüşleri günümüzde kendilerine selefi, neo selefi veya reformist diyen bazı anlayışlara ilham kaynağı olmaktadır. Tezimizde, Şevkânî'nin usulde mütekellimun ve fukahâ metodunu mezc eden“İrşâdü'l-fuhûl ilâ tahkiki'l-hak min 'ilmi'l-usûl”adlı eseri çerçevesinde ef'âlu'r-rasûl konusu işlenmektedir. Bu çerçevede memzûc usulle ef'âlu'r-rasûl kavramı, kısımları ve ilgili konular ele alınıp tahlil edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda, genelde kavramlara yüklenen anlamlar ile ilgili farklı ekoller arasındaki ayrılıklar ve tartışmalar Şevkânî'nin bakış açısı ile tahlil edilip sunulmaktadır. Anahtar Sözcükler Şevkânî, Rasûl, Nebi, Ef'Âlu'r-Rasûl
Özet (Çeviri)
The shari'a law sources that mujtahids confederated are consist of Quran, Sunnah, Ijma and Qiyas. Ef'âlu'r-rasûl which is a fundamental part of Sunnah, is a substantial topic of Usûlu'l-fıkıh. Obtaining religious provisions from the second source which is Sunnah, shows the importance of the subject. Şevkânî, who does not accept taqlid/imitation in Sharia provisions and adopts the principle of determining judgments through ijtihad, sees a significant difference in fıkıh and Usûlu'l-fıkıh as in other sciences. One of the areas in which he exhibited this difference is his work“İrşâdü'l-fuhûl ilâ tahkiki'l-hak min 'ilmi'l-usûl”which is printed. The book is written by using Mazmuc method which is taking advantage of each of the Mutakallim and Fukahâ methods. The book is published in one volume and 16 pages of the book are devoted to the topic of ef'âlu'r-rasûl. In our thesis, in addition to the general opinion about Şevkânî's method, his opinion about ef'âlu'r-rasûl is given. His views on this subject are the inspiration for some approaches that call themselves Salafi, Neo-Salafi or Reformists. In our thesis, the subject of“efâlu'r-rasûl”is being discussed in regard to Şevkanî's book“İrşâdü'l-fuhûl ilâ tahkiki'l-hak min 'ilmi'l-usûl”where he combines Mutkallimun and fukahâ methods. In this context, the concept of ef'âlu'r-rasûl, its parts and related subjects are tried to be analyzed by using a mezmuc/combined method. In our study, the differences and debates between various cults; generally related to the meanings attributed to the concepts are analyzed and presented from Şevkânî's point of view. Keywords Shawkani, Rasul, Nebı, Ef'âlu' Is-Rasul