Orta gelir düzeyinde bireysel ihtiyaç kredilerinin kullanımına yönelik bir araştırma (İstanbul Anadolu yakası örneği)
A research on the use of individual need credits at medium income level (A case of İstanbul Anatolian side)
  1. Tez No: 583292
  2. Yazar: BAHAR TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bireylerin yaşamları boyunca ihtiyaçlarını giderebilmeleri için çalışma hayatında yer almalarının yanı sıra bazı farklı yollara başvurmaktadırlar. Bunlardan biri de bireysel ihtiyaç kredisi kullanımına yönelimdir. Çalışmamızın amacı Bankacılık Sisteminde verilen kredilerin risk analizi yapılma durumu, ne kadarının bireysel ihtiyaç kredisi olduğunu tespit etmek, kadınların ekonomideki yeri ve Orta Gelir Tuzağında bulunan Türkiye'nin verilerle bu tuzağa yakalanma nedenleri, tuzaktan çıkmak için yapılması gerekenleri gözlemlemektir. Orta Gelir Tuzağına yakalanan Türkiye'nin tuzaktan kurtulabilmek için uygulaması gereken bazı politikalar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları AR-GE yatırımları, kadın işgücü, ulusal tasarruf, yabancı tasarruf vb. dir. Kadın istihdamı orta gelir tuzağında önemli bir etkendir. Ekonomik kalkınma ancak kadınların iş gücüne katılmasıyla mümkün olacaktır. Kadın iş gücü arttığında orta gelir tuzağından kurtulma aşamasında büyük bir katkı sağlayacaktır. Orta gelir tuzağından kutulamayan ülkelerin hane içindeki geçim sıkıntısı kredi kullanımına eğilim oluşturmaktadır. Bireysel kredi kullanım oranlarının cinsiyet, eğitim, eş durumunun çalışması açısından tespitini yaparak kadınların ekonomiye katılması gerektiği, artık bunun bir ihtiyaç olduğunu tespit etmek amacıyla anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmalar sonucu kadınların çalışma hayatındaki oranı erkek çalışan oranına yakın olduğu, bireysel kredi kullanımının fazlalığı, insanların ihtiyaç nedeniyle daha fazla krediye yöneldiği gözlemlenmiştir. Kadınlarında iş yaşamında aktif olduğu görülmektedir. Sonuç olarak çalışanların eşlerinin de yüksek oranda çalışma hayatında yer alması artık çift gelirli bir hayatın sürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to meet the needs of individuals throughout their lives, in addition to taking part in working life, they resort to some different ways. One of them is the tendency to use individual consumer loans. Conduct risk analysis of loans in the aim of our study Banking System status, how much to identify that individual loans, the place of women in the economy and the Middle Income Trap in with Turkey's give it a trap to catch reasons, to observe needs to be done to get out of the trap. To get rid of Turkey's Middle Income Trap caught in the trap, there are some policies that must be implemented. Some of them are R & D investments, women labor, national savings, foreign savings and so on. d. Women's employment is an important factor in the middle income trap. Economic development will be possible only through the participation of women in the labor force. When the female labor force increases, it will make a great contribution to the middle income trap. The lack of livelihood in households of countries that cannot be capped from the middle income trap constitutes a tendency to use credit. A survey was conducted to determine the need for women to participate in the economy by determining the personal loan utilization rates in terms of gender, education, and employment of their spouses. As a result of the researches, it is observed that the ratio of women in working life is close to the rate of male employees, the increase in the use of individual loans and the people tend to more loans due to need. It is seen that women are active in business life. As a result, the fact that the spouses of the employees also take part in the working life at a high rate shows that a double-income life now continues.