Uluslararası ticarette akreditifli işlemlerin ithalatçı ve ihracatçı bakış açısından incelenmesi
Examining the transactions of letter of credit from the point of view of importer and exporter in international trade
- Tez No: 583294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uluslararası ticarette, birbirini tanımayan tarafların her birini koruduğu düşünülen, dengeli ve güçlü bir ödeme yöntemi olarak kabul edilen, kuralları olan, bu sebeple uygulamasında sorun yaşanma olasılığı yüksek olan ve kullanımı uzmanlık gerektiren, başta bankalar olmak üzere finans kurumları ve herhangi bir kişi tarafından verilebilen akreditifler (L/C), özellikle rekabetin yoğun olduğu zamanlarda gündeme gelmekte ve önemini hissettirmektedir. Kuralları olan, bu sebeple uygulamasında sorun yaşanma olasılığı yüksek olan ve kullanımı uzmanlık gerektiren ödeme yöntemlerinden akreditifteki taraflardan malların ve/veya hizmetlerin alıcısı (ithalatçısı) pozisyonundaki Amir (Applicant) ile malların ve/veya hizmetlerin satıcısı (ihracatçı) pozisyonundaki Lehtar'ın (Beneficiary) akreditifi ve risklerini aynı algılayıp algılamadıkları, akreditifin uzmanlık gerektiren bir ödeme yöntemi olduğunun farkında olup olmadıkları; akreditifi hem ithalat hem ihracat yapan taraf olarak nasıl algıladıkları, sadece ihracat yapan taraf olarak nasıl algıladıkları ve sadece ithalat yapan taraf olarak nasıl algıladıkları, muhtemel bir sorunda sorunu nasıl gidereceklerini bilip bilmediklerinin analizi bu tez ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma dahilinde, Türkiye'nin İstanbul ve Kocaeli şehirlerinde faaliyet gösteren hem ithalat hem ihracat yapan, sadece ihracat yapan ve sadece ithalat yapan toplam 457 firma ile anket çalışması yapılmış ve anket sonucu iki ayrı hipotez geliştirilmiştir. Yapılan anket analizleri sonuçlarına göre, akreditif ile çalışmanın en kolay olduğu kıtanın Avrupa olduğu, akreditif ile çalışmanın en zor olduğu kıtanın ise Afrika olduğu, hem ithalat-ihracat, sadece ihracat ve sadece ithalat yapan firmaların akreditife yönelik genel bakış açısında anlamlı bir farklılık ve hem ithalat-ihracat, sadece ihracat ve sadece ithalat yapan firmaların akreditife yönelik tecrübe ve uygulamalarında anlamlı bir farklılık bulunduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmaya göre, firmaların akreditife genel bakış açısının“akreditife yönelik bilgi ve tecrübe”ve“yardım alma ve risk algısı”olmak üzere iki boyuttan oluştuğu tespit edilmiştir. Hem ithalat hem ihracat yapan firmaların akreditife yönelik bilgi ve tecrübesinin yardım alma ve risk algısına göre daha yüksek olduğu, sadece ihracat yapan firmaların akreditife yönelik bilgi ve tecrübelerinin yardım alma ve risk algısına göre daha yüksek olduğuı, sadece ithalat yapan firmaların akreditife yönelik genel bakış açısında bu firmaların da akreditife yönelik bilgi ve tecrübe düzeyi yardım alma ve risk algısına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
L/C, which is considered to protect both parties never seen eachother before, accepted as a effective and well-balanced payment type, has rules, thus while applying it, possibility of facing problem is highly expected and speciality required, mostly applied and given by banks and financial institutions, come up and become more important especially during the time competition is strict. In this thesis, it is tried to explain the aim of the analysis in which whether the parties, (as beneficiary and applicant using L/C one of the payment types which requires speciality due to the its rules, and complex structure, problems occure highly) perceive the risks of using L/C and itself in same manner and are aware of that L/C requires speciality and how they perceive L/C as importer and exporter both and separetely and whether they know how to act againts possible problems. In addition, many surveys were conducted containing 457 companies as both exporter & importer and only exporter and only importer in Istanbul and Kocaeli provinces in Turkey then subsequenty two different hypostesis were developed. According to the results of the analysis, Europe is a continent where L/C is used and dealt in easiest way and Africa is a continent conversely. In addition, it is realised that there is a huge differentness in the point of view of both importer & exporter and only importer and exporter on L/C and experience and implementation of it. According to the study, it is found out that broad perspective of companies on L/C consist of two main aspects as getting -assistance and risk- perception. It is concluded that, L/C knowledge and experince of the companies, which export and import is higher in comparison with getting assistance and risk perception, only exporter companies likewise and regarding general perspective of companies only importing, on L/C, their knowledge and experience about L/C is higher in comparison with getting -asistance and risk- perception.