Şevkanı'nin Fethu'l-Kadir'inde Esbab-ı nüzul
Revelatory occasions in Shawqani's Fethu'l-Kadir
- Tez No: 130136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHİM TUĞRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu tez giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu ve önemi, amacı, yöntemi, Şevkânî'nin hayatı ve“Fethu'l-Kadîr”adlı tefsirinde takip ettiği metod anlatıldı. Birinci bölümde, Şevkânî'nin esbâb-ı nüzul anlayışı değerlendirildi. Onun sebeb-i nüzul rivayetlerini verirken kullandığı metod örneklerle açıklandı. Şevkânî'nin bu metodu; sebeb-i nüzul rivayetlerinde kaynakları kullanması, isnâdları kullanma şekli ve kullandığı sığalar olarak üç başlık altında ele alındı. Müfessirin, sebeb-i nüzul rivayetlerini rivayet ve âyet açısından tefsirinde, nerede ve nasıl ele aldığı örneklerle anlatıldı. Yine rivayetleri verirken değindiği diğer konular ortaya kondu. Son olarak, Şevkânî'nin sebeb-i nüzul rivayetlerini nasıl değerlendirdiği anlatılmaya çalışıldı. İkinci bölümde, Şevkânî'nin esbâb-ı nüzul anlayışı eleştirel bir yaklaşımla değerlendirildi. Bu eleştirel yaklaşım alt başlıklar halinde örneklerle açıklandı. Tez bir değerlendirme ile son bulmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis consists of an introduction and two parts. In the introduction, the theme and importance of the research together with its purpose, method, the life of Shawqani and his method which he followed in his exegesis named“Fethu'1-Kadîr”, have been touched on. In the first part, the understanding of revelatory occations of Shawqani has been dealt with. The method he used, while giving the narrating of reason of occations has been clarified by samplings. His method has been scrutinized in there parts as his using sources in the narrating of the reason of occations, his style of using vouchers and the patterns he used. In the interpretation of the narration of the reason of the occations of the commentator, which he handled in terms of narration of verse of the Quran, how and where he dealt with have been given by sampling. Besides, the subjects he scrutinized, while giving narrations have been clarified. Lastly, it has been tried to make it clear how Shawqani evaluated the narrations of the reason of occations. In the second part, Shawqani's understanding of revelatory occations has ben evaluated by a critical approach, which has been explained under with sampling. The thesis ends with an evalvation.