Pierre Bourdieu kavramları üzerinden cuma hutbelerinin analizi
Analysis of friday sermons in terms of Pierre Bourdieu's notion
  1. Tez No: 583298
  2. Yazar: ELVAN ECEM İŞAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ALPEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde Pierre Bourdieu'nun sosyolojisinin temel kavramları olan alan, habitus ve sermaye kavramları din olgusu ile ilişkilendirilerek Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2015, 2016 ve 2017 yılına ait Cuma hutbeleri belirlediğimiz alt alanlar üzerinden analiz edilmiştir. Öncelikle din olgusu, din olgusunun sosyoloji ile ilişkisi ve dini iletişim kavramları açıklanmıştır. Ardından Pierre Bourdieu sosyolojisine ait kavramlar açıklanmış olup bu kavramlar din olgusu ile ilişkilendirilmiştir. 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yayınlanmış 162 Cuma hutbesinde tekrar eden konular, hutbelerin analizi sonucu tespit edilmiş ve bu konuların toplumsal mahiyeti göz önüne alınarak alt alanlar belirlenmiştir. Bu tez çalışmasının amacı Pierre Bourdieu sosyolojisi ışığında belirlenen alt alanlar ve dini alan arasındaki ilişkiyi yorumlamak ve toplumumuzda dini alanın temsilcisi konumundaki Diyanet İşleri Başkanlığının hutbe hizmetleri ile elinde bulundurduğu bu alanın sınırlarının yeniden çizildiğini gösterebilmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic concepts of Pierre Bourdieu's sociology, field, habitus and capital concepts are analyzed with the religious phenomenon and the sermons of 2015, 2016 and 2017 published by the Directorate of Religious Affairs were analyzed on the subfields we had determined. First, the phenomenon of religion, the relationship between the phenomenon of religion and sociology and the concepts of religious communication are explained. Then the concepts of the sociology of Pierre Bourdieu are explained and these concepts are related to the phenomenon of religion. The repetitive issues in 162 sermons in 2015, 2016 and 2017 were determined by the analysis of the sermons and the subfields were determined by considering the social nature of these issues. The aim of this thesis is to interpret the relationship between the subfields and the religious field determined in the consideration of the sociology of Pierre Bourdieu, and to show that the boundaries of this field, which are held by the Directorate of Religious Affairs, which is the representative of the religious field in our society, are held by hand.