Kur'an ayetleri ışığında cemaat ve cemaatçilik
Congregation and communism in the light of the verses of the Qur'an
  1. Tez No: 583358
  2. Yazar: MUHAMMED DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİ EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kur'ân, Allah'ın ebedi kanun kitabıdır. İnsan ise bu kanunlara muhatap olan en önemli toplumsal varlıktır. İnsanın bu sorumluluğundan dolayı hem bireysel hem de toplumsal olarak üzerine düşen görevleri vardır. İnsan bu vazifelerini yerine getirir ise yeryüzünde“eşref-i mahlukat”sıfatıyla kutlu bir makama çıkar. Allah'ın yarattığı tüm varlıkların hem bedensel hem de ruhsal farlılıkları vardır. Bu hakikatin bir sonu olarak insanda farklılıklarla yaratılmıştır. Onun için insanın bu farklılıkları birer ayrışma sebebi olarak değil, birleşme, kaynaşma ve hikmet bulma bakış açısıyla bakması gerekir. Toplumda son zamanlarda gruplaşmalar, cemaatleşmeler ön plana çıkmaktadır. Bu gruplaşmalar sonucunda özellikle İslâm toplumlarında bölünmelere, ayrılıklara sebep olmaktadır. Bu ayrılıklar sonunda ise İslâm toplumunda bir acının yaşanmasına ve ümmet ruhunun zedelenmesine sebebiyet vermektedir. Cemaat ise birlik ve beraberliği sağlar. Toplumda tüm farklılıkların bir tek sıfatta birleşmesini sağlar. Cemaatçilik, kabilecilik ve ırkçılık ise ayrılığa, düşmanlığa ve huzursuzluğa sebep olur. Kur'ân'a bağlı bir cemaat ise ahirete cennet ile mükâfatlandırılır. Kur'ân'a bağlı bir cemaattin oluşması ümmet ruhunun yeniden sağlanmasına vesile olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Koran is the eternal law book of Allah. Also, the human being is the most important social creature who interacts this law book. The human being has tasks to do its part both individual and social by reason of this responsibility. If the human being does its part tasks appropirately, it will be the most honourable person who is called in the world. Every creatures who are created by Allah have both pysical and spiritual discrepancies. Therefore the human being was created with their discrepancies. These discrepancies should be used for unity, integration and cohesion instead of segregation reason. In society, it has recently appeared some realignments and groupings. These realignments and groupings have caused divisions and dissociations in the islamic societies. Following these realignments and groupings, there has been suffering in the Islamic society and has been damage to ummah spirit. Congregation provides unity and solidarity. It provides to gather all discrepancies under a single roof in society. Communitarianism, tribalism and racialism cause separation, hostility and unrest. Congregation who believes Koran is given a reward with heaven in future life. We believe that a congregation who depends on Koran conduces toward ummah spirit to reoccur.