Optimum koşullarda işletilen kesikli bir biyoreaktörde sıcaklığın genelleştirilmiş minimum varyans yöntemi ile kontrolü
- Tez No: 58339
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi OPTİMUM KOŞULLARDA İŞLETİLEN KESİKLİ BİR BİYOREAKTÖRDE SICAKLI?IN GENELLEŞTİRİLMİŞ MİNİMUM VARYANS YÖNTEMİ İLE KONTROLÜ Suna ERTUNÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Mustafa ALPBAZ 1997, Sayfa: 82 Jüri : Prof.Dr. Mustafa ALPBAZ Prof.Dr. Ahmet ÖZDURAL Doç.Dr. Ülkü MEHMETO?LU Bu çalışmada, havalı koşullarda S.cerevisiae çoğaltılan biyoreaktörün çoğalma ortamı sıcaklığı optimum değerinde kontrol edilmiştir. Çalışmanın ilk safhasında, maksimum mikroorganizma derişimine ulaşmak üzere işletim parametrelerinin optimum değerleri Cevap Yüzeyi Metodu kullanılarak belirlenmiştir. İstatiksel analize dayalı, etkili deneyleme metodlarını kullanan bu yöntem, parametrelerin eşanlı değişimini inceleme olanağı sağlamıştır. Çizilen kontur diyagramlarından, paremetrelerin optimum değerleri belirlenmiştir. Maksimum mikroorganizma derişimine T=32 °C, pH=5, Fh=1 wm, R=600 rpm değerlerinde ulaşılmıştır. Kontrol çalışmalarına GMV algoritmasında yer alan paremetrelerin en uygun değerlerinin belirlenmesiyle başlanmıştır. Bunlardan biri ayar paremetresi olan X ağırlık faktörüdür. Kontrol kanunda yer alan model paremetreleri ise sisteme PRBS sinyalleri verilerek çıktı değerlerinin Bierman Algoritmasında değerlendirilmesiyle elde edilmiştir. Çoğalma ortamı sıcaklığı, sisteme on-line bağlı bir bilgisayar ile kontrol edilmiştir. Kontrol çıktısına göre, biyoreaktördeki dalgıç ısıtıcıdan verilen ısı ayarlanmıştır. Optimum koşullarda işletilen biyoreaktör, yük etkilerine rağmen, küçük salınımlarla set noktası etrafında kontrol edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Biyoproses kontrol, Genelleştirilmiş Minimum Varyans Kontrol (GMV), Responce Surface Metodu (RSM), S.cerevisiae üretimi.
Özet (Çeviri)
ABSRACT Master Thesis TEMPERATURE CONTROL OF A BATCH BIOREACTOR OPERATING AT OPTIMUM CONDITIONS BY GENERALISED MINIMUM VARIANCE (GMV) CONTROL METHOD Suna ERTUNÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof.Dr. Mustafa ALPBAZ 1997, Page: 82 Jury : Prof.Dr. Mustafa ALPBAZ Prof.Dr. Ahmet ÖZDURAL Assoc.Prof.Dr. Ülkü MEHMETO?LU In this work, the growth medium temperature of the bioreactor in which S.cerevisiae growth at aerobic condition was controlled at optimum value. At first step of the work, in order to reach the maximum microorganism concentration, optimal values of the operating parameters were determined by using the Responce Surface Method (RSM). This method which is based on the statistical analyse and efficient experimentation was provided to examine the simultaneously variation of the parameters. Optimum values of the parameters were determined by examining the contour diagrams. Maximum microorganism concentration was reached at T=32 °C, pH=l wm, R=600 rpm. At the beginning of the control study, the more suitable values of the GMV controller parameters were determined. One of them is the weighting factor, X. Model parameters which is taken place in the control law was determined by applying PRBS signals and using Bierman algorithm. The growth medium temperature was controlled by means of a computer which was connected on-line with the system. Based on the control output, the heat given from the immersed heater in the bioreactor was manipulated. The growth medium temperature of the bioreactor operated at optimal conditions was controlled in small oscillation around the set point despite the load effects. KEY WORDS: Bioprocess control, Generalised Minimum Variance Control (GMV), Responce Surface Method (RSM), S.cerevisiae production.