Ultrafiltrasyon ile proteaz enzimlerinin ürün karışımından ayırılmsı
Separation of protease enzymes from the reaction medium by ultrafiltration
  1. Tez No: 58338
  2. Yazar: SEMA ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL TAKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ULTRAFİLTRASYON İLE PROTEAZ ENZİMLERİNİN ÜRÜN KARIŞIMINDAN AYIRILMASI Sema Elmas Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Serpil TAKAÇ 1997, sayfa: 115 Jüri: Doç.Dr. Serpil TAKAÇ Prof.Dr. Timur DO?U Prof.Dr. Tunçer H. ÖZDAMAR Bu çalışmada, Bacillus licheniformis hücreleri kullanılarak üretilen serin alkali proteaz (SAP) enzimi biyodönüşüm ortamından çapraz akım ultrafîltrasyon sistemi ile ayrılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, biyodönüşüm ortamına eklenen bazı bileşenlerin SAP aktivite ve kararlılığına etkisi, hem biyodönüşüm hem de enzim saklanması sırasında incelenmiştir. Ca+ iyonunun kofaktör olarak aktiviteyi ve saklama sırasında kararlılığı artırdığı; ve biyodönüşümden sonra ortama eklenen formaldehitin mikrobiyal bulaşmayı önlediği ve aktiviteyi etkilemediği bulunmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde SAP enzimi büyük molekül ağırlıklı nötral proteaz ve amilaz enzimlerinden, ve küçük molekül ağırlıklı organik asit ve amino asitlerden çapraz akım ultrafîltrasyon sisteminde sırasıyla 30 000 ve 10 000 Da MWCO polisülfon membranlar kullanılarak ayırılmıştır. Membran geçiş basıncı, çapraz akış hızı ve çözelti derişiminin filtrat akısı ile SAP aktivite ve derişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Yüksek çapraz akış hızı, yüksek membran geçiş basıncı ve düşük enzim derişimlerinde filtrat akısının yüksek olduğu gözlenmiştir. 10 000 Da MWCO membran ile ayırmada yüksek membran geçiş basıncı ve enzim derişimlerinde derişim polarizasyonu etkilerinden dolayı membran yüzeyinde partikül birikimi çok olmuştur. Filtrat akısı ile membran geçiş basıncı ve çapraz akış hızı arasındaki ilişki üstel bir eşitlikle ifade edilmiştir. 10 000 Da MWCO membran ile ayırmada farklı çapraz akış hızlarında jel polarizasyon modeline göre kütle aktarım katsayıları hesaplanmış ve konveksiyonun artması ile partiküllerin membran yüzeyinden yığın faza geri taşınımlarının arttığı bulunmuştur. Ultrafîltrasyon sisteminin her akımında ölçülen SAP aktivite ve derişimleri düşük enzim derişimi, yüksek çapraz akış hızı ve yüksek membran geçiş basınç şartlarında enzimin yüksek kararlılık ve derişim ile ayırıldığını göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Serin alkali proteaz, enzim aktivite ve kararlılığı, çapraz akım ultrafîltrasyon
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis SEPARATION OF PROTEASE ENZYMES FROM THE REACTION MEDIUM BY ULTRAFILTRATION Sema Elmas Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Serpil TAKAÇ 1997, page: 115 Jury: Assoc. Prof. Dr. Serpil TAKAÇ Prof. Dr. Timur DO?U Prof. Dr. Tuncer H. ÖZDAMAR Serine alkali protease (SAP) enzyme that was produced using Bacillus licheniformis cells was separated from the bioreaction medium in a cross flow ultrafiltration system. In the first part of the study, the effects of some compounds added into the bioreaction medium on SAP activity and stability were investigated during both the bioreaction and storage of the enzyme. It was found that Ca+2 ion as a cofactor increased the activity and stability; and formaldehyde added into the storage medium prevented the microbial contamination, and did not affect the activity. In the second part of the study, SAP was separated from the high molecular weight neutral protease and amilase enzymes, and low molecular weight organic acids and amino acids in a cross flow ultrafiltration system using 30 000 and 10 000 Da MWCO polisulfone membranes, respectively. The effects of transmembrane pressure, cross flow velocity and enzyme concentration on the filtrate flux, SAP activity and concentration were investigated. Higher filtrate flux at high cross flow velocity, high transmembrane pressure but at low enzyme concentration was obtained. The concentration polarisation led to the accumulation of more particules at the membrane surface especially at high pressure and concentration during the separation with 10 000 Da MWCO membrane. The dependence of the filtrate flux on cross flow velocity and transmembrane pressure was expressed with a power type equation. According to the gel polarization model, mass transfer coefficients were calculated for the separation with 10 000 Da MWCO membrane at different cross flow velocities, and found that the increase in convective flux increased the back transport of the particules from the membrane surface towards the retantate bulk. SAP activity and concentration measured in each fraction of the ultrafiltration system showed that SAP was separated with high stability and concentration at low enzyme concentration, high cross flow velocity and high transmembrane pressure conditions. KEY WORDS: Serine alkali protease, enzyme activity and stability, cross flow ultrafiltration