Mekanik karıştırmalı süspansiyon reaktörlerde gaz-sıvı kütle aktarımı
Gas-liquid mass transfer in mechanically agitated suspension reactors
  1. Tez No: 58340
  2. Yazar: ŞADİYE ÖZLEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇALIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MEKANİK KARIŞTTRMALI SÜSPANSİYON REAKTÖRLERDE GAZ-SİVI KÜTLE AKTARIMI Özlem ÖZKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI 1997, Sayfa: 109 Jüri : Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI Prof. Dr. Erdoğan ALPER Prof. Dr. Rıdvan BERBER Bu çalışmada düşük hacim kesirlerinde (0.001-0.02) katı içeren (CaCOj, kizelgur, BaS04, Fej03 ve aktif karbon < 100 pm ) sulu ve organik ( n- bütanol ) süspansiyonlarda gaz-sıvı kütle aktarımı incelenmiştir. Deneyler laboratuvar ölçekli bir mekanik karıştırmak tank reaktörde gerçekleştirilmiştir. Gaz-sıvı kütle aktarımını karakteri/e eden hacimsel gaz-sıvı kütle aktarım katsayısı (kLa), değişik karıştırma (500-700 rpm) ve gaz akış hızlarında (0.1-03 cm/s) dinamik oksijen elektrot yöntemiyle belirlenmiştir. Kullanılan inert katı parçacıkların çalışılan katı hacim kesrinde saf saya göre kLa'yı arttırdığı gözlenmiştir. Bu etki, mikron mertebesinde parçacık büyüklüğündeki katı parçacıkların gaz-sıvı arayüzeyinde türbülenslere yol açması ve gaz kabarcıklarının sulu sistemdeki koalesans eğiliminin katı parçacık varlığında azalması ile açıklanmıştır. Organik süspansiyonlarda aynı inert katı parçacıkların çalışılan katı hacim kesrinde kLa'yı azalttığı gözlenmiştir. Bu sonuç organik sıvıda koalesans eğiliminin azalmasıyla gaz-sıvı arayüzey alanının (a) artmasının tek basma baskın olmadığını; diğer taraftan viskozitenin artmasıyla difüzyon katsayısının ve dolayısı ile kL'nin daha kuvvetli azaldığını göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Süspansiyon reaktör, hacimsel gaz-sıvı kütle aktarım katsayısı, dinamik yöntem.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GAS-LIQUID MASS TRANSFER IN MECHANICALLY AGITATED SUSPENSION REACTORS Özlem ÖZKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI 1997, Page: 109 Jury: Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI Prof. Dr. Erdoğan ALPER Prof. Dr. Rıdvan BERBER In this study gas-liquid mass transfer in aqueous and organic ( n-butyl alcohol) suspensions which contain solids ( CaC03, kieselguhr, BaS04, Fe303 and activated carbon < lOOjxm ) with low volume fraction (0.001-0.02) is investigated. Experiments were realised in a laboratory scale mechanically agitated tank reactor. Volumetric gas-liquid mass transfer coefficient (kLa) which characterizes the gas-liquid mass transfer is determined at different agitation (500-700 rpm) and gas flow (0.1-0.5 cm/s) rates with dynamic oxygen electrode method. It is observed that inert solid particles which are used with solid volume fraction that is treated, increase kLa as to pure water. This effect is explained as follows: solid particles with particle size in micron degree cause turbulences at gas-liquid interface and the coalesance tendency of gas bubbles in aqueous system becomes less in the presence of solid particle. It's observed that the same inert solid particles with solid volume fraction that is used, decrease k^a in organic suspensions. This result shows that, not only the increase of gas-liquid interface area (a) with the decrease of coalescence tendency in organic liquid is superior, but also the decrease of diffusion coefficient, thus k, with the increase of viscosity is influential. KEY WORDS: Suspension reactor, volumetric gas-liquid mass transfer coefficient, dynamic method.