İyi kötü kavramların Türk Yaratılış Destanı'ndaki biçimsel karşılıklarının grafik roman formunda dijital ortama aktarılması
Transferring the formal equivalents of the concepts of good and evil in the Turkish Epic of Creation to the medium in the form of graphic novel
  1. Tez No: 583391
  2. Yazar: ONUR KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türk Yaratılış Destanı, konusu ve karakterleriyle iyi - kötü, iyilik - kötülük kavramlarına örnek teşkil etmektedir. İnsanlığın yaratılışını anlatan Türk Yaratılış Destanı, İslamiyet Öncesi Türk Destanları'nın en eskilerindendir. Üç büyük dindeki (İslamiyet, Hristiyanlık, Musevilik) yaratılış anlatılarıyla da paralellik göstermektedir. Kültürel olarak diğer inanışlarla bağı bulunan destanın, Türk kültürünün tanıtılmasında bir araç olarak kullanılması mümkündür. Destanın karakterleri mutlak iyi ve mutlak kötü rollerini üstlenmişlerdir. Bu bakımdan grafik romanlardaki iyi - kötü mücadelesine de benzer bir yapıya sahiptir. Konusu grafik roman formunda görsel bir çalışma yapılmasına olanak sağlamaktadır. Grafik roman çalışması, teknolojiye de ayak uydurabilmesi için dijital olarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. Dünya grafik roman piyasası ve kültürel alış veriş, Türk Yaratılış Destanı'nın da grafik romanlaştırılmasını gerekli kılmaktadır. Türk Yaratılış Destanı'nın grafik romanı video olarak“Türk Yaratılış Destanı”adıyla cd içinde bulunmaktadır. Videoya https://www.youtube.com/watch?v=-X5QgV3h2qQ adresinden ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The epic of Turkish Creation is an example of the concepts of good - bad, good - evil with its subject and characters. The epic of Turkish Creation, which describes the creation of humanity, is one of the oldest of the pre-Islamic Turkish epics. It is parallel to the narratives of creation in the three great religions (Islam, Christianity, Judaism). It is possible that the epic, which is culturally connected with other beliefs, can be used as a tool for the promotion of Turkish culture. The characters of the epic assume the roles of absolute good and absolute evil. In this respect, it has a structure similar to the struggle between good and bad in graphic novels. The subject allows a visual study in the form of graphic novels. The graphic novel was designed and implemented digitally to keep pace with technology. The world graphic novel market and cultural exchange require the graphic novelization of the Turkish Creation Epic. The graphic novel of the Turkish Epic of Creation is included in the video under the title“Turkish Epic of Creation”. The video is available at https://www.youtube.com/watch?v=-X5QgV3h2qQ.